انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  03:21   

سیاستمدار کُرد سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس:

آمریکا تهدید ترکیه علیه کُردها را پاسخ می‌دهد/ اظهارات اردوغان را باید جدی گرفت

سرویس سوریه- سیاستمدار کُرد سوریه ضمن بیان این مطلب که خطر حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه جدی است نسبت به پاسخ آمریکا به اقدام ترکیه علیه کُردها خوشبین است.

«ولید چولی» سیاستمدار کُرد سوری و عضو موسسه راهبردی تحقیق استراتژیک فرات در پاسخ به این سوال کُردپرس که دورنمای تهدیدات «اردوغان» علیه کُردهای سوریه چگونه خواهد بود، گفت: این موضوع را باید در چهارچوب یک مسئله بین المللی تحلیل کرد. اساسا مبحث منازعه سوریه در قالب بازی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی قابل ارزیابی است.

وی افزود: خطر تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه یک خطر بالقوه و دائم است. از آغاز جنگ در سوریه ترکیه دشمنی خود را با کُردها در شمال سوریه شروع کرد و این قضیه با تصرف جرابلوس، باب، اعزاز و عفرین عملیاتی شد و امروز به مرحله حمله به شرق فرات رسیده است.

این تحلیلگر سیاسی سوریه با بیان این مطلب که  تهدیدات و خطرات مداخله نظامی ترکیه در کُردستان سوریه را جدی می‌گیریم، اظهار کرد: همه تدابیر لازم برای مقابله با یورش ترکیه از سوی خودمدیریتی شمال و شرق سوریه در پیش گرفته شده و در صورت حمله، مقابله به مثل سنگینی در برابر تحرکات ترکیه صورت می‌گیرد.

ولید چولی در جواب این پرسش که تحلیلگران معتقدند آمریکا کُردها را در برابر ترکیه تنها می‌گذارد، اظهار کرد: من چنین گمانی ندارم. علی رغم‌ مخالفت آمریکا، اردوغان‌اعلام‌کرده که خرید S-400 از روسیه انجام‌شده و قرار است پروژه مشترک ساخت S-500 توسط ترکیه و روسیه اجرایی شود. این خبر می‌تواند عمق اختلاف میان ترکیه و آمریکا را نشان دهد.

این سیاستمدار کُرد در خصوص آینده منطقه امن در شمال و شرق سوریه خاطرنشان کرد: در مورد تشکیل منطقه امن در شمال سوریه هم اختلاف زیادی میان واشنگتن و آنکارا وجود دارد. آمریکا به صورت روشن به ترکیه گفته است که تشکیل منطقه امن در شمال سوریه برای حفاظت از همپیمانان آمریکا است و مشخصا همکار آمریکا در سوریه نیروهای کُرد هستند، لذا تحرک‌ ترکیه در شمال سوریه منجر به پاسخ آمریکا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در طرف دیگر ترکیه قصد دارد برای ضربه‌زدن به مدیریت شمال سوریه هر چه بیشتر به روسیه نزدیک‌ شود. در چند ماه گذشته در خصوص قضیه ادلب ارتباط گرمی میان آنکارا و مسکو وجود نداشت اما در دیدار اخیر اردوغان و پوتین از معامله جدیدی رمزگشایی شد که احتمالا اختلاف میان آمریکا و ترکیه را دوچندان می‌کند و دست روسیه را برای فشار به آمریکا از طریق قضیه ترکیه بازتر می‌گذارد.