انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  10:53   

اختصاصی کردپرس:

تکرار انتخابات استانبول امام اوغلو را به یک قهرمان ملی تبدیل می کند

سرویس ترکیه - هیچ چیزی نمی توانست مانند لغو انتخابات استانبول و لغو حکم رسمی اکرم امام اوغلو شهردار کلانشهر استانبول به عنوان منتخب انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در این شهر، وی را از یک نامزد حزبی در یک شهر ترکیه به یک نماینده جریان سیاسی در کل ترکیه تبدیل کند.

پدیده نادر و غیر معمول لغو انتخابات آن هم در یک حوزه انتخاباتی که حاکمیت سیاسی در آن شکست خورده و تصمیم به تکرار انتخابات تنها در آن حوزه، موضوعی است که کمتر در جهان شاهد آن هستیم. ولی زمانی که کشور مورد نظر ترکیه باشد هر چیز عجیبی می تواند به وقوع بپیوندد. لغو انتخابات استانبول از دیدگاه های بسیاری قابل بحث و بررسی است ولی چیزی که این روزها در ترکیه شاهد آن هستیم روندی است که می تواند در دراز مدت موفقیت حاکمیت سیاسی ترکیه در لغو انتخابات استانبول و تکرار آن را به بزرگترین اشتباه سیاسی حزب عدالت و توسعه (AKP) در طول حیات سیاسی خود تبدیل کند؛ حتی اگر بتوانند در انتخابات مجدد در 23 ژوئن 2019 میلادی در استانبول پیروز شود.

در همین راستا می توان گفت هیچ چیزی نمی توانست مانند لغو انتخابات استانبول و لغو حکم رسمی اکرم امام اوغلو شهردار کلانشهر استانبول به عنوان منتخب انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در این شهر، وی را از یک نامزد حزبی در یک شهر ترکیه به یک نماینده جریان سیاسی در کل ترکیه تبدیل کند. این واقعیتی است که حتی اگر حاکمیت سیاسی ترکیه در حال حاضر چشم خود را بر روی آن بسته باشد در دورانی که پیش رو است کاملا به آن واقف خواهد شد. تا کنون در تاریخ سیاسی ترکیه هیچ نامزد شهرداری در یک شهر با سفر به شهری دیگر از آن استقبالی مانند استقبال از یک رهبر سیاسی نشده بود. استقبالی که روز گذشته در شهر سامسون ترکیه در فاصله 737 کیلومتری از استانبول در اثنای جشن های آغاز مبارزات ملی ترکیه در 19 می 1919 از امام اوغلو صورت گرفت، پیام های بسیار زیادی برای آینده سیاسی ترکیه داشت که بایستی به خوبی آن را تجزیه و تحلیل کرد.

حمایت بخش قابل توجهی از اپوزیسیون ترکیه، حمایت های جهانی از امام اوغلو بعد از روند لغو انتخابات، پتانسیل ها و دینامیک های بالای وی در راه تبدیل شدن به یک رهبر سیاسی محبوب در ترکیه، نظر مثبت بخش های مختلف جامعه ترکیه از جمله کردها، محافظه کاران میانه رو و چپ های ترکیه به وی، حمایت بخش قابل توجهی از هنرمندان و افراد مشهور ترکیه از وی و .... می تواند از مهمترین ملاک های تبدیل امام اوغلو از یک شهردار یکی از شهرهای ترکیه به رهبر سیاسی بخش قابل توجهی از کشور ترکیه دانست که در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. در واقع صرف نظر از هر نتیجه ای که در انتخابات 23 ژوئن استانبول رقم خواهد خورد، لغو انتخابات 31 مارس از سوی شورای عالی انتخابات اکرم امام اوغلو را از قالب استانبول خارج کرده و در حال تبدیل کردن وی به یک قهرمان ملی در ترکیه است که به جای نمایندگی از 4 میلیون رایی که در استانبول به دست آورده است در حال جذب رای بخش بسیار بالایی از اپوزیسیون ترکیه است که در برابر حاکمیت سیاسی ترکیه قرار دارند. این روزها زمانی که از دموکراسی، آزادی، مطالبات اپوزیسیون و جریان های مخالف حاکمیت سیاسی در ترکیه صحبت می شود اولین اسمی که به ذهن ها می رسد اکرم امام اوغلو است و این شاید بزرگترین خدمتی است که حاکمیت سیاسی به اکرم امام اوغلو در راه تبدیل شدن به جدی ترین رقیب سیاسی حزب حاکم و شخص رجب طیب اردوغان در ترکیه کرده است.

تابلویی که در روند کنونی سیاست ترکیه به وضوح می توان آن را مشاهده کرد این است که امام اوغلو دیگر از یک پروژه شهرداری برای کلانشهر استانبول خارج شده و اگر طرح ها و استراتژی ها برای 4 سال آینده به شکل دقیق و برنامه ریزی شده ای صورت بگیرد، شاید پایان حاکمیت 21 ساله آک پارتی در 2023 به دست کسی رقم بخورد که استارت تبدیل شدن او به یک رهبر سیاسی از یک شهردار را خود حاکمیت آک پارتی در سال 2019 میلادی زده است.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات