انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  13:55   

سخنگوی رئیس‌جمهوری عراق:

بغداد میان آمریکا و ایران میانجیگری نکرده، اما برای کاهش تنش در تلاش است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سخنگوی رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که کشورش تاکنون میان ایران و آمریکا میانجی گری نکرده با این حال در تلاش است تا تنش میان دو طرف را کاهش دهد.

به گزارش کردپرس، لقمان فیلی، سخنگوی رئیس جمهوری عراق در گفت و گو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در رابطه با نشست اخیر روسای قوای سه گانه و رهبران جریان های سیاسی این کشور اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست روسا و رهبران اصلی عراق، تاکید بر اهمیت محافظت از انسجام داخلی در قبال رویدادهای خارجی و عدم تاثیرپذیری از آنها خارج از چارچوب منافع ملی می باشد.

سخنگوی رئیس جمهوری عراق در این باره افزود: گفتمان سیاسی خارجی عراق باید از سوی همگان یکپارچه باشد بدین معنی که گفتمان کشور باشد نه این که هر طرف، جریان و گروهی گفتمان خاص خود را داشته باشند چرا که چنین چیزی می تواند باعث سردرگمی در تعامل با جهان در سطح سیاست خارجی شود در حالی که باید یک باور سیاسی عراقی یکپارچه داشته باشیم.

فیلی در این گفت و گو که در شماره امروز (دوشنبه) الشرق الاوسط منتشر شده، همچنین تصریح کرد: تعامل ما با کشورهای دیگر صرف نظر از میزان روابط نزدیک یا دور با آنها، باید بر اساس یک اصل ثابت باشد که همان گفتمان کشور پیش از هر گونه گفتمان طرف های دیگر است چرا که با توجه به حضور آمریکایی ها و ایرانی ها در عراق، هم اکنون در مرکز کشمکش کنونی در منطقه قرار داریم و علاوه بر آن نیز، به عنوان یک کشور با هر دو طرف روابط داریم و با آنها در ارتباط هستیم.

در پاسخ به پرسشی در رابطه با احتمال میانجی گری عراق در قبال بحران میان ایران و آمریکا نیز سخنگوی رئیس جمهوری این کشور خاطر نشان ساخت: تاکنون هیچ گونه وساطتی در کار نبوده جایی که دو طرف آمریکایی و ایرانی خواهان چنین وساطتی نشده اند با این حال تلاش عراق در راستای کاهش شدت تنش در جریان است چرا که ما نگران این کشمکش و پیامدهای آن بر خود و کل منطقه هستیم.

در مورد گفت و گوهای مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به عراق به ویژه دیدار وی با برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور نیز فیلی اظهار داشت: پمپئو تاکید کرد که کشورش خواهان جنگ با ایران نیست با این حال آن گونه که وی گفت، دارای اطلاعات دقیقی در رابطه با وجود یک تهدید واقعی علیه منافع خود در عراق هستند.

سخنگوی رئیس جمهوری عراق در این باره افزود: پمپئو خواستار محافظت از منافع کشورش در عراق از جمله سفارتخانه آن شد و توضیح داد که همزمان با این که خواهان تشدید تنش با ایران نیستند، در چگونگی تعامل با رویدادها نه تنها در حرف بلکه با جدیت کامل نیز واضح هستند.