انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  14:01   

معاون حزب عدالت و توسعه:

مسئله کردها بدون مشارکت حزب حرکت ملی حل نمی شود

سرویس ترکیه - معاون حزب عدالت وتوسعه (AKP) در گفتگو با روزنامه استار ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردهای ترکیه گفت: اگر بخواهیم مسئله کردها را حل کنیم این کار را بدون MHP نمی توانیم انجام دهیم.

به گزارش کردپرس، عزمی ایکینچی، معاون حزب عدالت وتوسعه (AKP) در گفتگو با روزنامه استار ترکیه در اظهاراتی با اشاره به رای کردهای ترکیه در انتخابات 31 مارس 2019 میلادی عنوان کرد: کردها دردها و سختی هایی را که از دوران حاکمیت حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) تجربه کرده اند نسل به نسل منتقل کرده اند. PKK نیز ابتدا از این دوران سوء استفاده کرده و به وجود آمد. در حافظه کردها تورگوت اوزال نیز وجود دارد رجب طیب اردوغان هم وجود دارد که برای حل مسئله کردها دولت را به حرکت درآورده و جامعه را در این راستا راضی کرد. آزادی زبان کردی، ایجاد مراکز آموزش زبان کردی، تاسیس انیستیتوهای زبان، ایجاد کانال تلویزیون دولتی به زبان کردی، تبلیغات به زبان کردی و بسیاری دیگر از اقدامات در این دوران انجام شد. به همین ترتیب یک تلاش بسیار بزرگ تحت عنوان روند مذاکرات صلح هم وجود داشت. تمام این ها را آک پارتی و اردوغان انجام داده است. درحالی که این حقیقت وجود دارد و در حالی که رای آک پارتی در منطقه کردنشین 8 درصد افزایش پیدا می کند این موضوع چرا در استانبول برعکس می شود؟ دینامیک هایی که در میان منطقه کردنشین ترکیه و استانبول تفاوت ایجاد می کند در چیست؟

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دلیل تمامی این ها مسائل محلی است. در منطقه کردنشین مردم صورت حقیقی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) را با حفر خندق ها و گودال ها دیده و از خود سوال پرسیدند. به خاطر تاوان ها و سختی هایی که این حزب با حفر خندق و گودال به مردم تحمیل کرده اند این حزب را رها کرده و به سمت آک پارتی آمده اند.

اکینچی در ادامه با اشاره به ائتلاف این حزب با حزب ملی گرای ترک نیز گفت: این ائتلاف تنها به عنوان بهانه برخی ها مورد استفاده قرار می گیرد. ما در ترکیه اگر بخواهیم مسئله کردها را حل و فصل کنیم این کار را بدون حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) نمی توانیم انجام دهیم. اردوغان در مورد کردها اقداماتی کرده که تا کنون هیچ کس آن اقدامات را انجام نداده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات
#کردها