انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  14:01   

کُردها عروسان اروپایی داعش را به خانه می فرستند

سرویس جهان- نشریه ایرلندی ایندیپندنت از تلاش مقامات کرد سوریه برای استرداد دسته جمعی عروسان اروپایی داعش به این قاره خبر داد.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه ظرف دو سال گذشته و در جریان آزادسازی مناطق شمال شرق سوریه از کنترل داعش حدود 10000 تن از نیروهای داعش و اعضای خانواده های آنان را بازداشت کرده و در کمپ هایی در خاک سوریه اسکان داده اند.

برخی اعضای زن داعش که دخترانی از اروپا بوده و عموما حدود 20 سال سن داشته اند، از سال 2014 که داعش در عراق و سوریه قدرت گرفت اروپا را بدون اطلاع خانواده هایشان ترک کرده و با نیروهای داعش در سوریه ازدواج کرده اند. این افراد به عروسان داعش شهرت یافته اند. نیروهای کرد سوریه از مقامات کشورهای اروپایی خواسته اند مسئولیت محاکمه این افراد را بر عهده بگیرند و آنها را به کشورهای متبوعشان باز گردانند.

به نوشته نشریه ایندیپندنت ایرلند، مقامات این کشور تلاش می کنند از طریق کشور سوم یکی از عروسان داعش تبعه این کشور را به نام لیزا اسمیث 37 ساله که نیروی سابق ارتش این کشور بوده به خانه بازگردانند.

به نوشته این نشریه، کردهای سوریه درخواست کرده اند اعضای زن داعش به همراه کودکانشان به صورت دسته جمعی به کشورهای اروپایی باز گردانده شوند زیرا روند بازگشت اعضای زن داعش به اروپا به صورت انفرادی مدت زمانی زیادی طول خواهد کشید. کردها می خواهند هرچه زودتر این افراد خاک سوریه را ترک کنند زیرا امکانات لازم برای نگاهداری از آنها با توجه به گرایشاتی که این افراد به داعش دارند در اختیار ندارند.

ایندیپندنت به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشته است که عروسان اروپایی داعش که تبعه کشورهای انگلیس، دانمارک، فرانسه و سوئد هستند خواستار بازگشت به کشورهایشان شده اند و ایرلند نیز می خواهد از طریق تماسهای دیپلماتیک با این کشورها نسبت به استرداد لیزا به ایرلند اقدام کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#داعش
#اروپا