انتشار:  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398  ::  19:25   

ساختارهای معماری دوره اسلامی در تپه کوشکله سقز کشف شد

سرویس کردستان- شواهد جدیدی از معماری دوران تاریخی و اسلامی با ادامه نخستین فصل کاوش باستان‌شناختی تپه باستانی کوشکله سقز به‌ دست آمد.

به گزارش کُرد پرس،  بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، سرپرست تیم کاوش باستان‌شناختی تپه باستانی کوشکله سقز گفت: نتایج اولیه در این فصل، شامل کشف بقایای معماری از دو دورۀ فرهنگی قرون میانۀ اسلامی و دوران تاریخی است که برای مشخص شدن پیشینه و تاریخ گذاری مطلق آنها باید آزمایش سالیابی صورت گیرد.

طاهر قسیمی افزود: ساختارهای مشخص شده از دوره اسلامی بیانگر استقرارهای روستانشینی در منطقه بوده و از دوره تاریخی نیز ساختاری خشتی مشخص شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر مطالعه موارد فرهنگی، مطالعات میان رشته ای همچون: باستان - جانورشناسی، باستان - گیاه شناسی، زمین - ریخت شناسی، سالیابی دیرین مغناطیس، سالیابی کربن 14 و سالیابی به شیوه گرمالیان انجام می شود.

وی گفت: برنامه پژوهشی باستان شناختی تپه کوشکله، نخستین پروژه لایه نگاری در شهرستان سقز است که می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار داده و بخشی از جدول گاهنگاری منطقه را مشخص و تکمیل سازد و در این راستا، برای حفاظت و معرفی این آثار ارزشمند هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان انجام شده است.

گفتنی است: نخستین فصل کاوش باستان شناختی تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز با هدف لایه نگاری برای شناسایی دوره های تاریخی از فروردین ۱۳۹۸ آغاز شده است.