انتشار:  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398  ::  01:56   

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان:

هنوز توافق نفتی میان اربیل و بغداد وجود ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان، ضمن تأکید بر اینکه هنوز توافق نفتی میان اربیل و بغداد وجود ندارد، گفت که اقلیم حاضر به تحویل نفت خود به عراق است، اما باید پیش از آن برخی مسائل جنبی مربوطه نیز حل و فصل شود.

 به گزارش کردپرس، صفین دزه یی طی گفتگو با بخش کردی رادیو صدای آمریکا، در خصوص مسائل موجود میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان به ویژه در مورد سهم بودجه اقلیم از بودجه 2019 عراق، پرداخت حقوق کارمندان اقلیم و مسائل نفتی فیمابین، گفت که بغداد تا کنون فقط حقوق 3 ماه از سال 2014 را پرداخت کرده و هنوز حقوق ماه چهارم و نیز حقوق نیروهای پیشمرگ را پرداخت نکرده است.

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان، اشاره کرد که سه ماه حقوق پرداخت نشده و معوقه کارمندان اقلیم کردستان نیز مربوط به سال 2014 و قطع حقوق از سوی بغداد است که طبق قوانین عراق باید توسط دولت مرکزی پرداخت شود و مبلغ آن بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده و اقلیم نیز چنین بودجه ای را برای پرداخت به کارمندان خود در اختیار ندارد.

وی در مورد تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت اقلیم به بغداد، که در قانون بودجه 2019 عراق به عنوان شرط پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، ذکر شده است؛ تأکید کرد که اقلیم از نظر اصولی هیچ مشکلی با تحویل این نفت به بغداد ندارد؛ اما مسائل جنبی دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که باید میان دو طرف حل و فصل شود و در حال حاضر هیچ توافقی در مورد مسائل نفتی میان طرفین وجود ندارد.

دزه یی خاطر نشان ساخت؛ این مسائل در مورد نفت نیز فقط به سهم بودجه اقلیم از بودجه عمومی عراق مرتبط بوده و هیچ ربطی به پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان توسط بغداد ندارد.