انتشار:  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398  ::  19:13   

درخواست فراکسیون کُردها در شورای استانی کرکوک برای تأمین امنیت کشاورزان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فراکسیون نمایندگان کُرد شورای استانی کرکوک، خواستار تأمین امنیت کشاورزان کرد استان توسط نیروهای امنیتی و استانداری کرکوک شده و مسئولیت هرگونه زیان کشاورزان را متوجه این نیروها دانستند.

به گزارش کردپرس، در پی وقایع اخیر در کرکوک، که منجر به تنش میان کشاورزان کرد و اعراب شده و نیز در چندین مورد زمین های کشاورزی و محصولات کشاورزان کرد چندین روستای کردنشین به آتش کشیده شد؛ نمایندگان احزاب، اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) حزب دمکرات (پارتی) و اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) با انتشار یادداشتی مشترک، خواستار اقدام فوری استانداری و نیروهای امنیتی کرکوک، برای توقف این وقایع و تنش های روی داده شدند.

سایت خبری هاولاتی، در این خصوص گزارش داد که در یادداشت فراکسیون کردها، آمده که افراد منتفع از سیاست های تعریب رژیم گذشته، کشاورزان و مالکین واقعی زمین های کشاورزی روستاهای کردنشین از جمله سرگران را تهدید می کنند و این نمایندگان نیز پیشتر در مورد احتمال بروز تنش ها و عواقب آن، هشدار داده بودند.

فراکسیون کردها خواستار ایفای نقش مؤثر و مثبت سرپرست استانداری کرکوک برای حل معضلات اخیر، بر اساس قانون اساسی عراق و به منظور تأمین ثبات و امنیت در منطقه شده اند.

همچنین تأکید کرده اند که نیروهای امنیتی کرکوک باید امنیت لازم برای انجام دادن فعالیت های کشاورزان کرکوک و از جمله در مناطق پلکانه، داقوق و لیلان را تأمین کرده و با ناقضین قانون، برخورد کنند  و در صورت تداوم  این وضعیت، مسئولیت وارد شدن هرگونه زیان و خسارات به کشاورزان، متوجه نیروهای امنیتی خواهد بود.

در روزهای اخیر صدها هکتار از زمیان های کشاورزی در کرکوک، دیاله و مخمور که عمدتا متعلق به کردها بوده، به آتش کشیده شده و داعش مسئولیت آتش زدن این زمینها در مخمور را بر عهده گرفت.