انتشار:  سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1398  ::  22:27   

آیا روند صلح ترکیه و کردها با پیام اوجالان احیا می شود؟

سرویس جهان- روزنامه لوس آنجلس تایمز آمریکا صدور مجوز ملاقات وکلا با عبدلله اوجالان را تمایل دوباره دولت ترکیه برای از سرگیری روند صلح با پ.ک.ک از طریق رهبر دربند این گروه ناراضی کرد ترکیه توصیف کرده است.

 

به گزارش کردپرس، اوایل ماه جاری میلادی در ترکیه اعلام شد که وکلای عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک پس از 8 سال اجازه یافته اند با وی ملاقات کنند. وکلای وی اعلام کردند که نه تنها توانسته اند که با اوجالان ملاقات کنند بلکه حامل پیامی از سوری رهبر دربند پ.ک.ک برای طرفداران وی و نیز نیروهای کرد سوریه هستند که ترکیه آنها را وابسته به پ.ک.ک می داند.

عبدالله اوجالان در کنار این که به کردهای ترکیه توصیه کرده روزه مرگ برای آزادی وی نگیرند به نیروهای کرد سوریه نیز که حدود یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود دارند و با خطر حمله ترکیه روبه رو هستند، توصیه کرده است نگرانی های ترکیه را مد نظر قرار گیرند و به دنبال حل مسئله مناقشه بر سر کنترل شمال سوریه  از طریق مسالمت آمیز باشند.

بسیاری از تحلیلگران بخش دوم پیام اوجالان را نشانه تمایل ترکیه برای مذاکره با کردهای سوریه از طریق اوجالان تفسیر کرده اند.

روزنامه لوس آنجلس تایمز آمریکا امروز در گزارشی نوشت که برخی مقامات کرد سوریه گفته اند طی چند هفته گذشته با مقامات اطلاعات و امنیت ترکیه دیدار داشته اند و آنها نیز بعد از دیدار با مقامات کرد سوریه، به زندان امرالی رفته و با اوجالان گفتگو کرده اند.

این روزنامه نوشت: چنین ملاقات هایی با اوجالان پیرامون مسئله کردهای سوریه و باتوجه به این که وی در شمال سوریه نفوذ زیادی دارد جای شگفتی ندارد.

غالب دالای، پژوهشگر مسائل ترکیه در دانشگاه آکسفورد معتقد است که هنوز هم اوجالان پس از سپری کردن بیست سال در زندان رهبر بلامنازع جریان کردی بویژه در ترکیه و سوریه است.

اما وی به لوس آنجلس تایمز گفته است چنین توصیفی از اوجالان به این معنی نیست که سازمان پ.ک.ک بدون چون و چرا از وی پیروی می کند؛ سازمان های کردی علنا نمی توانند در مقابل تصمیم های وی مخالفت کنند.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به این که اجازه دولت برای انتشار محتوای پیام اوجالان به معنای تمایل آنکارا برای مذاکره با اوجالان است، می گوید هنوز هیچ تصمیم گرفته نشده است اما ترکیه و اوجالان می گویند بگذارید این مسیر را هم امتحان کنیم اگر نتیجه مثبت داشت روی آن حساب باز خواهیم کرد.

طیب تمل نماینده حزب کردگرای دموکراتیک خلقها در ترکیه که در اعتراض به بی خبری از اوجالان به همراه برخی از زندانیان کرد ترکیه از 8 مارس تاکنون اعتصاب غذا کرده معتقد است که حبس اوجالان به معنای حبس مسئله کردها است و یکی از مسیرهای حل مسئله باز گذاشتن مسیر گفتگو با کسی است که این جریان را در ترکیه رهبری کرده است.

به نوشته لوس آنجلس تایمز، تجربه تقاضای اوجالان برای درپیش گرفتن مسیر صلح به جای تقابل نظامی به احیای روند صلح میان کردها و دولت ترکیه منجر شد اما به دلیل اتفاقات سوریه و شروع پیشروی نیروهای کرد سوریه که تحت تاثیر ایده های اوجالان هستند این روند از هم پاشید.

اما برخی در ترکیه معتقدند که اوجالان نفوذ خود را بر شبه نظامیان کرد در سوریه و ترکیه از دست داده است. هلال کاپلان، ستون نویس روزنامه دیلی صباح ترکیه به لوس آنجلس تایمز گفته است شاهد این مدعا عدم توجه پ.ک.ک به توصیه های اوجالان و نقض آتش بس 2013 در ترکیه است که به دستور اوجالان به وجود آمد. وی بر این باور است که دولتمردان ترکیه معتقدند که اوجالان دیگر قدرتی بر پ.ک.ک ندارد.

برخی هم مانند ابراهیم کاراتاش، ستون نویس روزنامه ینی آکیت معتقدند که اصلا اوجالان خواهان صلح نیست و تجربه ثابت کرده است که پیگیری روند صلح نتیجه ای در بر نداشته و معلوم هم نیست که این بار نیز با شکست روبه رو نشود. توصیه او این است که دولت ترکیه این تجربه شکست خرده را تکرار نکند زیرا به قول وی،  از روند صلح آبی برای ترکیه گرم نمی شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک
#عبدالله اوجالان