سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  08:46   

احمد داوود اوغلو:

چیزی که در جامعه امید ایجاد می کند ایجاد یک چشم انداز جدید است

سرویس ترکیه - احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه و نخست وزیر سابق ترکیه در اظهاراتی که به صورت غیر مستقیم به تاسیس حزب جدید اشاره می کرد گفت: چیزی که در جامعه امید ایجاد می کند ایجاد یک چشم انداز جدید است

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه و نخست وزیر سابق ترکیه که در مراسم افطاری انجمن دوستی آنکارا سخنرانی می کرد با اشاره به آخرین تحولات سیاسی در کشور گفت: دوستانی در این مدت دیدم که در سخت ترین شرایط از ما جدا نشده و به عهد خود وفا کرده اند. دوستانی دیدم که هیچ زمان از صداقت جدا نشده اند. ارزش بعضی چیزها زمانی که از دست رفت نمایان می شود. دوستان واقعی کسانی نیستند که به شکل بسیار زیبا و چاپلوسانه با شما صحبت می کنند بلکه دوستان واقعی افرادی هستند که با هم با اسلوب و اصول حقیقت سخن بگویند. امروزه نیز شاید در بین چیزهایی که از دست داده ایم بیش از همه دوستی به چشم می خورد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: مشکلات اقتصادی، ادبیات تنش آمیز سیاسی، فرسایش اخلاقی که در این اواخر همه به وضوح آن را مشاهده کرده و این بسیار ناراحت کننده است و ... یک فضای نا امید کننده ای را رقم زده است. می توانیم همه چیز را از دست بدهیم و بار دیگر به دست آوریم. اقتدار سیاسی را می توانیم از دست بدهیم و بار دیگر به دست آوریم. تنها یک چیز وجود دارد که با از دست دادن آن دیگر نمی توانیم آن را به دست آوریم آن هم امید است. کسی که امیدش را از دست بدهد فردایی نخواهد داشت. چیزی که امید را به وجود می آورد ترس ها و هشدارها نیست. چیزی که امید را به وجود می آرود ایجاد چشم انداز جدید توسط جامعه ای با اشتراکات مختلف است. ایجاد چشم انداز نیز با آزادی تفکر امکان پذیر است. حتی اگر کاملا مخالف با ما باشد هر چشم اندازی که ایجاد می شود برکت است.

داوود اوغلو در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: چیزی که در این اواخر مرا به عنوان یک آکادمیسین، به عنوان یک سیاستمدار و بیش از همه به عنوان یک شهروندی که با عشق به این کشور وابسته است نگران می کند از بین رفتن اشتراکات است. فاکتوری که یک جامعه را به یک شکل متحد نگه می دارد اشتراکات است. همه ما باید از محله های خود خارج شویم جامعه ای که رفته رفته در محله ها فرو می روند یک نسل بعد تجزیه می شوند. من این را در عراق دیدیم. دیدم در بغداد و موصل محله ها چگونه از یکدیگر جدا شدند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه