انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  09:09   

معاون وزیر امور خارجه ترکیه:

آمریکا باید حمایت های خود از YPG/PKK را قطع کند

سرویس ترکیه - یاووز سلیم کران، معاون وزیر امور خارجه ترکیه که در نشستی تحت عنوان "روابط ترکیه – آمریکا؛ ریشه های مشترک؛ چشم انداز جدید" سخنرانی می کرد؛ گفت: آمریکا باید حمایت های خود از YPG/PKK را به کلی قطع کند.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، یاووز سلیم کران، معاون وزیر امور خارجه ترکیه که در نشستی تحت عنوان "روابط ترکیه – آمریکا؛ ریشه های مشترک؛ چشم انداز جدید" سخنرانی می کرد طی اظهاراتی با اشاره به روابط ترکیه و آمریکا عنوان کرد: روابط ترکیه و آمریکا ازدوران بسیار حساسی عبور می کند. همکاری استراتژیک ترکیه و آمریکا تنها بر روی منافع گذرا پایه ریزی نشده است. علی رغم تمام آزمون ها ترکیه و آمریکا همیشه توانسته اند روابط خود را به نوعی که منافع دو طرف را تأمین کند ادامه دهند. هیچ زمانی ترکیه و آمریکا به یکدیگر پشت نکرده اند و امروز نیز این کار را انجام نخواهند داد. همان گونه که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز اعلام کرد، مشترکاتمان از اختلافاتمان بسیار زیادتر است.

وی در ادامه اظهارات خود با انتقاد از نقش آمریکا در شمال سوریه گفت: حمایت هایی که آمریکا از YPG/PKK در شمال سوریه انجام می دهد به هیچ عنوان قابل قبول نیست. آمریکا باید حمایتی را که از PKK/YPG انجام می دهد تماماً قطع کند. یکی دیگر از مشکلات موجود در روابط ترکیه – آمریکا مسئله جماعت گولن و زندگی فتح الله گولن، رهبر این سازمان در آمریکا است. درحالی که اعضای این سازمان در یک کشور متفق ترکیه به راحتی می توانند زندگی کنند درک نا امیدی ترکیه و ملت ترک از این کشور متفق زیاد هم سخت نیست. مطالبه برحق و مشروع ما از آمریکا استرداد این تروریست ها و رهبر آنان به ترکیه است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#سوریه