سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  09:28   

علی رغم اظهارات مقامات سیاسی آنکارا:

ترکیه واردات نفت از ایران را تماماً متوقف کرد

سرویس ترکیه - بر اساس داده های به دست آمده از Refinitiv که کنترل نقشه حرکت تانکرهای نفت و کشتی های نفتکش را برعهده دارد؛ از تاریخ 6 می 2019 میلادی که آمریکا معافیت برخی از کشورها از جمله ترکیه در خرید نفت از ایران را لغو کرده است؛ به بندرهای ترکیه هیچ نفت کشی که نفت ایران را حمل می کنند نیامده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، بر اساس داده های به دست آمده از Refinitiv که کنترل نقشه حرکت تانکرهای نفت و کشتی های نفتکش را برعهده دارد؛ از تاریخ 6 می 2019 میلادی که آمریکا معافیت برخی از کشورها از جمله ترکیه در خرید نفت از ایران را لغو کرده است؛ به بندرهای ترکیه هیچ نفت کشی که نفت ایران را حمل می کنند نیامده است. ترکیه در این مدت به عنوان جایگزین نفت ایران از کشورهایی مانند عراق، روسیه و قزاقستان نفت مورد نیاز خود را تأمین کرده است.

همچنین به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه در این خصوص گفت: شرکت توپراش (Tüpraş) که تقریبا تمامی واردات نفت به ترکیه را استفاده می کند از واشنگتن در خصوص تمدید معافیت های تحریمی ایران درخواست رسمی انجام داده است ولی با مخالفت واشنگتن از تمدید این معافیت ها ترکیه نیز تماماً به رعایت تحریم های علیه ایران روی آورده است.

بر اساس داده های به دست آمده خرید نفت ایران توسط ترکیه از ماه مارس کاهش جدی داشته و خرید نفت از ایران در ماه می تماماً به اتمام رسیده است. این درحالیست که سیاستمداران آنکارا، پیش از این به صراحت از تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده و از عدم شناسایی این تحریم ها سخن گفته بودند.

احسان الحق کارشناس نفت Refinitiv در اظهاراتی با تأیید این اخبار گفت: از 20 تانکر نفتی که در این ماه به ترکیه آمده بودند تنها یک تانکر نفتی ایران با 130 هزار تن نفت به سمت ترکیه می آمد که آن هم در مدیترانه شرقی مسیر خود را تغییر داده است. بر اساس داده های ماهواره ای از مسیر این نفتکش پس از تغییر مسیر به سمت سوریه و بندر بانیاس رفته است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا