سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  09:47   

سازمان ملل کردها را به ایجاد بازداشت گاه های مخفی برای نوجوانان داعشی متهم کرد

سرویس جهان- سازمان ملل می گوید نیروهای کرد سوریه اقدام به ایجاد بازداشت گاه های مخفی برای نگاهداری از کودکان بالای 12 سالی کرده اند که پدران آنها عضو داعش بوده اند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت سازمان ملل، دفتر حقوق بشر این سازمان می گوید گمان می رود کردهای سوریه کودکانی را که پدرانشان برای داعش جنگیده اند در سکونت گاه های مخفی و یا بازداشت گاه های سری و به دور از مادرانشان اسکان داده اند.

دفتر حقوق بشر سوریه می گوید احتمالا این کودکان که بالای 12 سال سن دارند در حسکه در بازداشت به سر می برند. این افراد اجازه ندارند با خانواده های خود ارتباط داشته باشند و محل نگاهداری آنها نیز به خانواده هایشان اعلام نمی شود.

سازمان ملل از مقامات کرد سوریه به خاطر ایجاد چنین شرایطی برای کودکان داعش انتقاد کرده است و خواستار بهبود وضعیت و شرایط این افراد شده است.

بر اساس آماری که این سازمان ارائه کرده است حدود 29000 کودک خارجی در سوریه به همراه خانواده هایشان زندگی می کنند که 20000 تن از آنها عراقی هستند و حدود 9000 تن از آنها نیز از پدران و مادرانی هستند که از 60 کشور خارجی برای پیوستن به داعش وارد سوریه شده اند.

این سازمان همچنین گفته است که حدود 1000 کودک جنگجویان داعشی در عراق وجود دارند که قربانی شرایط جنگی هستند.

انتقاد سازمان ملل از مقامات کرد سوریه در حالی است که مقامات کرد اعلام کرده اند که شرایط و امکانات لازم برای نگاهداری از اعضای بازداشت شده داعش و خانواده های آنها را ندارند و کشورهای خارجی باید هرچه زودتر این افراد را به کشورهای متبوع بازگردانند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#داعش