سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  12:49   

آیا معامله جدیدی میان ترکیه و روسیه بر سر کُردها در جریان است؟

سرویس جهان- استاد دانشگاه لیون فرانسه معتقد است ممکن است اردوغان به دنبال استفاده از اهرم استان ادلب سوریه در مقابل داشتن آزادی عمل در تعقیب کردهای این کشور باشد.

 

به گزارش کردپرس، اکنون که کردها با کمک ائتلاف مبارزه با داعش قلمرو شرق سوریه را از داعش گرفته اند و دولت سوریه نیز اغلب مناطق جنوبی و مرکزی را از داعش و دیگر شورشیان بازپس گرفته است، مناقشه اصلی در سوریه بر کنترل کردها بر حدود یک چهارم خاک سوریه، تصرف چند منطقه در شمال سوریه از سوی ترکیه و نیز کنترل شورشیان بر استان ادلب تمرکز کرده است.

فایننشال تایمز در گزارشی اشاره کرده است که ترکیه همچنان مخالف کنترل دولت سوریه بر استان ادلب است که تحت کنترل برخی شورشیان نزدیک به آنکاراست. اما آنکارا تمایل دارد از نفوذ خود بر ادلب به عنوان اهرم استفاده کند و از روسیه بخواهد در مقابل نرمش آنکارا در برابر تلاش دمشق برای بازپس گرفتن ادلب، دست ترکیه برای تعقیب کردها در شمال شرق سوریه باز گذاشته شود.

ابن نشریه با اشاره به این که ترکیه قبلا هم با رضایت روسیه توانست منطقه کردنشین عفرین را در سال 2018 تصرف کند، اکنون که می داند بالاخره دولت مرکزی سوریه عزم خود را برای تصرف استان ادلب جزم خواهد کرد، می خواهد از کنترل بر این استان به عنوان اهرم و معامله با روسیه استفاده کند. آنکارا از روسیه می خواهد در ازای دست کشیدن ترکیه از استان ادلب دست این کشور را در تعقیب کردهای سوریه باز بگذارد.

فابریس بالانشه، استاد دانشگاه لیون فرانسه و پژوهشگر مسائل سوریه در اندیشکده واشنگتن برای خاورمیانه هم در یادداشتی به این مسئله اشاره کرده و معامله روسیه و ترکیه را بر سر شورشیان ادلب و کردها دور ندانسته است.

وی معتقد است هم اکنون شورشیان سنی در استان ادلب و کردها در شرق به مهم ترین شی تبادل در سوریه میان ترکیه و روسیه تبدیل شده اند. دولت ترکیه در حال دست شستن از شورشیان تحت حمایت خود در استان ادلب است و در مقابل آن از روسیه مهم ترین حامی سوریه می خواهد اجازه دهد دست آنکارا در تعقیب نیروهای کرد سوریه در شمال شرق سوریه باز باشد.

فابریس بالانشه تاکید کرده است دونالد ترامپ، مهم ترین حامی کردها در سوریه در صورت تحقق معامله روسیه و ترکیه بر سر شورشیان ادلب و کردها در شرق فقط می تواند نظاره گر حوادث باشد و اروپا نیز که نگران هجوم دوباره آوارگان در پی تشدید جنگ در ادلب و مناطق تحت کنترل کردهاست کاری از دستش بر نمی آید. پژوهشگر مسائل سوریه به این نتیجه رسیده که آتش جنگ همچنان در سوریه زنده خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#روسیه
#ادلب