انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  13:50   

تلاش اربیل برای بهره برداری از تحولات منطقه در سایه نزاع ایران – آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از مقامات حزب دمکرات کردستان (پارتی) ضمن اشاره به این که اربیل در نزاع میان ایران و آمریکا سیاست بی طرفی را در پیش گرفته است، از سیاست اقلیم برای بهره برداری از تحولات کنونی منطقه پرده برداشت.
 

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی روداو، در گزارشی در ارتباط با نزاع و تنش میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد: اقلیم کردستان خود را از کشمکش میان تهران و واشنگتن به دور گرفته است و نمی خواهد در هیچ یک از جبهه بندی ها قرار گیرد.

در ادامه گزارش این رسانه نزدیک به نچیروان بارزانی نخست وزیراقلیم کردستان، آمده است: اقلیم کردستان در تلاش است خود را از نزاع میان ایران و آمریکا به دور  بگیرد و اجازه ندهد هیچ یک از این دو کشور خاک اقلیم کردستان را علیه دیگری به کار گیرند و اقلیم به میدان جنگ میان آن ها تبدیل شود.

هوشیار سیوه یلی مسئول روابط خارجی حزب دمکرات کردستان (پارتی) در خصوص نزاع میان ایران و آمریکا، گفت: دیدگاه ما بر اساس آن چه بارزانی (مسعود بارزانی رهبر پارتی) مشخص کرده، این است که از تحولات منطقه نهایت بهره را ببریم، اگر هم این مهم حاصل نشد، باید کاری بکنیم که خسارت و زیانی متوجه مردممان نشود.

در این گزارش، عراق به عنوان کانون تنش و نزاع های میان ایران و آمریکا توصیف و بر این موضوع که بغداد و اربیل می خواهند بی طرف و نظاره گر باشند، تاکید شده است.

در همین رابطه، دلاور علاالدین پژوهشگر و رئیس بنیاد مطالعات استراتژیک میری در اقلیم کردستان، اظهار کرد: دولت اقلیم کردستان باید به صورت جدی همه نیروهایی را که در چارچوب مرزهای اقلیم کردستان حضور دارند تحت نظارت و کنترل داشته باشد تا هیچ نیرویی دست به اقدامات یکجانبه نزند و اقلیم را به سوی طرفداری از یکی از طرف های نزاع سوق دهد. ایران و آمریکا مشکلی نخواهند داشت اگر نیروهای سیاسی بی طرف باقی بمانند.

در پایان این گزارش آمده است که اربیل تا این لحظه تلاش کرده است فاصله خود با ایران و آمریکا را به یک اندازه حفظ کند.

شایان ذکر است که عراق و اقلیم کردستان یکی از بزرگترین شرکای تجاری جمهوری اسلامی ایران به شمار  می آیند و از آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه تهران، تلاش ایران به حفظ و گسترش این روابط و افزایش حجم مبادلات بازرگانی با آن ها بوده است.

 

 

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#اربیل
#نزاع
#ایران
#آمریکا