انتشار:  چهارشنبه 1 خرداد 1398  ::  23:23   

پیشنهاد جدید آمریکا در مورد ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

سرویس جهان- نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می گوید با طرف ترک و کردهای سوریه مذاکره کرده است که فقط نیروهای پلیس محلی در منطقه امن شمال سوریه حضور داشته باشند و آمریکا و ترکیه نیز بر آن نظارت کنند.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا که قصد خروج نیروهای خود از سوریه را دارد پیشنهاد کرده است منطقه امن در شمال سوریه ایجاد شود تا نگرانی های امنیتی ترکیه مرتفع شود و کردها نیز اطمینان یابند از سوی ترکیه هدف قرار نمی گیرند. اما با این که چند ماه از ارائه پیشنهاد منطقه امن می گذرد و با توجه به این که ترکیه بر حضور نیروهای خود در این منطقه و بیرون رفتن نیروهای کرد اصرار دارد توافقی میان دو کشور حاصل نشده است.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه و نماینده این کشور در ائتلاف مبارزه با داعش که برای ادای توضیح درباره استراتژی آمریکا در مورد سوریه به جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا فرار خوانده شده بود از ایجاد تغییر در مورد منطقه امن مورد نظر شمال سوریه خبر داد.

وی در این جلسه که حدود سه ساعت طول کشید گفت: قرار است فقط نیروهای پلیس محلی و نه هیچ نیروی دیگری در این منطقه امن در مرز سوریه با ترکیه حضور داشته باشند. آمریکا و ترکیه بر آن نظارت می کنند و این تنها راه برای کسب رضایت و تامین خواسته های طرفین است. اما وی توضیح نداد که نیروی پلیس محلی در شمال سوریه متشکل از چه طرف هایی خواهد بود.

جیمز جفری با این حال تاکید کرد که طرفین هنوز روی این پیشنهاد جدید کار می کنند و توافق نهایی حاصل نشده است.

الیوت انجل، ریس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تاکید کرد که خروج این کشور از شمال سوریه اشتباه بزرگی است زیرا کردها شانه به شانه آمریکا در مبارزه با داعش شرکت داشته و در این راه قربانی زیادی داده اند و آنها از کشته شدن سربازان آمریکا جلوگیری کرده اند. در صورتی که آمریکا از سوریه خارج شده و کردها را رها کند این پیام به جهانیان ارسال خواهد شد که آمریکا متحد قابل اعتمادی نیست.

نماینده ویژه آمریکا در پاسخ به سوال الیوت که آمریکا چه کاری برای حفظ امنیت کردها کرده است گفت: در تصمیم اولیه ترامپ تغییراتی حاصل شده و دیگر قرار نیست همه نیروها خارج شوند بلکه بخشی از این نیروها به همراه نیروهای دیگر کشورهای ائتلاف در سوریه خواهند ماند تا از کردها و ثبات منطقه شمال سوریه حفاظت کنند.

جیمز جفری تاکید کرد که رییس جمهور آمریکا از اردوغان خواسته است هیچ اقدام خصومت آمیزی علیه نیروهای متحد آمریکا شامل نیروهای سوریه دموکراتیک و کردها انجام ندهد و آمریکا از نیروهای کرد نیز خواسته است اقدام و یا حمله ای علیه ترکیه انجام ندهند.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#داعش