انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  04:24   

کاردار سفارت آمریکا در عراق:

نیازی به میانجیگری بغداد در رابطه با تهران نداریم/ عراق از تحریم‌های ایران در بخش انرژی معاف است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - کاردار سفارت آمریکا در عراق ضمن تاکید بر این که این کشور از تحریم های مربوط به خرید سوخت از ایران معاف است، خاطر نشان ساخت که نیازی به میانجی گری بغداد میان واشنگتن و تهران نیست.

به گزارش کردپرس، جوی هود، کاردار سفارت آمریکا در بغداد روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با حضور رسانه های خبری عراق تاکید کرد که این کشور از تحریم های مربوط به واردات سوخت از ایران و خرید انرژی از آن معاف شده و حق انجام چنین کاری را دارد.

هود در این باره اظهار داشت: با این حال ما از عراق برای دستیابی به استقلال در زمینه انرژی پشتیبانی می کنیم چرا که دارای منابع طبیعی سرشار است؛ در حال حاضر نیز گفت و گوهایی میان بغداد و شرکت های آمریکایی فعال در زمینه انرژی در جریان است.

کاردار سفارت آمریکا در بغداد با بیان این که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز بر لزوم دستیابی به استقلال در زمینه انرژی تاکید کرده، افزود: ما همزمان نیز کشورها را به سرمایه گذاری در عراق و توانمندسازی آن در زمینه تولید انرژی تشویق می کنیم.

هود در رابطه با اصابت یک موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز شهر بغداد طی روزهای اخیر نیز ضمن تاکید بر این که تاکنون هیچ طرفی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، تصریح کرد: ساختمان های برخی نهادهای دولتی عراق، فرماندهی عملیات مشترک بغداد و همچنین اماکن متعلق به کشورهای خارجی و نهادهای بین المللی دیگر در منطقه سبز قرار دارند و به همین دلیل نیز نمی توان هدف موشک را تخمین زد.

این دیپلمات آمریکایی در این باره همچنین اعلام کرد که هم اکنون در حال همکاری با دولت و نهادهای ذی ربط عراق هستند تا عامل شلیک موشک به منطقه سبز شناسایی و از تکرار چنین حملاتی در آینده جلوگیری شود.

هود ضمن تاکید بر این که تلاش نیروهای امنیتی عراق برای تامین امنیت هیئت دیپلماتیک آمریکا در این کشور را ارج می نهند، اظهار داشت: از اهتمام عراقی ها برای حفاظت از ما قدردانی می کنیم جایی که هنگام شلیک موشک نیز همگان تماس گرفتند و جویای حال ما شدند.

کاردار سفارت آمریکا در بغداد در رابطه با حضور نیروهای کشورش در عراق به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش نیز تاکید کرد که در حال حاضر هیچ گونه برنامه ای برای افزایش شمار آنها را در دستور کار ندارند با این حال اگر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور چنین درخواستی مطرح کند، بدان پاسخ مثبت خواهند داد.

هود هدف سفارت آمریکا در بغداد را برقراری ثبات پایدار در عراق برای تبدیل آن به یک کشور قدرتمند و با ثبات و همچنین حفاظت از آن در برابر هر گونه تنش در منطقه عنوان کرد و افزود: از هر گونه فرصتی برای تعمیق دوستی با عراق استقبال می کنیم.

این دیپلمات آمریکایی با بیان این که از فارغ التحصیل شدن دانشجویان عراقی در دانشگاه های کشورش احساس افتخار می کنند، همچنین از اختصاص دو میلیون دلار از سوی دولت آمریکا برای کمک به ترمیم آثار باستانی تخریب شده از سوی داعش خبر داد.

هود ضمن تاکید دوباره بر پایبندی آمریکا به عدم استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای دیگر، تصریح کرد: ارتباط دائمی میان دولت فدرال عراق و کاخ سفید وجود دارد جایی که ما خواهان بهبود وضعیت داخلی این کشور و دور ساختن آن از دخالت های بین المللی هستیم.

کاردار سفارت آمریکا در بغداد در رابطه با بحران میان کشورش و ایران نیز اظهار داشت: ما از میانجی گری عراق میان آمریکا و ایران اطلاعی نداریم و بدان نیز نیازی نداریم چرا که می توانیم به طور مستقیم با ایران ارتباط برقرار کنیم تا هدف خود که همان کشاندن آن پای میز مذاکره است را محقق سازیم؛ با این حال با توجه به وضعیت متشنج کنونی استفاده از فرصت موجود و رایزنی با دولت عراق بسیار ضروری است و از تبادل نظر با آن در رابطه با چنین مسائلی استقبال می کنیم.

هود در این باره افزود: فشار بزرگ برای بازدارندگی ایران و کشاندن آن پای میز مذاکره، از طریق ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی خواهد بود؛ ما دارای تاثیر اقتصادی در همه جهان هستیم و گزینه پیش روی همگان نیز هم اکنون یا تعامل با ما و یا تعامل با ایران است.

برچسب‌ها:
#عراق
#سفارت آمریکا
#جوی هود
#تحریم ایران
#تنش در منطقه