سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  10:04   

اسکان 28 خانواده کُرد ایزدی در فرانسه

سرویس جهان- به دنبال موافقت رییس جمهور فرانسه با اسکان بخشی از کردهای ایزدی عراق در این کشور، روز گذشته بیش از 130  تن از آنها اربیل را به مقصد تولوز فرانسه ترک کردند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت سازمان بین المللی مهاجرت، امانوئل ماکرون، ریس جمهور فرانسه به دنبال درخواست نادیه مراد- دختر کرد ایزدی که بعد از رهایی از دست داعش جایزه صلح نوبل را کسب کرد- برای حمایت از خانواده ایزدیهای آواره، با اسکان تعداد زیادی از آنها در فرانسه موافقت کرده است. تعداد زیادی از کردهای ایزدی در سال 2014 و به دنبال حمله داعش به منطق شنگال، آواره شدند و بسیاری از آنها نیز توسط داعش به عنوان برده جنسی به کار گرفته شده و تعداد زیادی از آنها نیز در گورهای دسته جمعی دفن شدند.

اقدام به اسکان تعدادی از خانواده های ایزدی به دنبال امضای یادداشت تفاهم میان سازمان بین المللی مهاجرت، دولت فرانسه و نادیه مراد به عنوان سفیر صلح سازمان ملل صورت گرفته است. در پی این توافق، روز گذشته 132 تن از ایزدی های کرد عراق از طریق فرودگاه اربیل اقلیم کردستان به شهر تولوز فرانسه اعزام شدند.

دومینیک ماس، سرکنسول فرانسه در اربیل درباره اقدام فرانسه به اسکان آوارگان ایزدی گفت که فرانسه زمینه کار، آموزش و امنیت آنها را فراهم خواهد کرد.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است برخی از آوارگان کرد ایزدی هم در داخل خاک عراق و در استان اربیل در اقلیم کردستان اسکان داده خواهند شد و امکانات لازم در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#ایزدی
#داعش
#شنگال