انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  11:52   

آمریکا از ایجاد منطقه مستقل کُردی در سوریه حمایت نمی کند

سرویس جهان- نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می گوید ما آینده سیاسی خاصی را مد نظر نداریم که به کردها ارائه کنیم.

 

به گزارش کردپرس، یکی از مسائلی که باعث شده ترکیه از کنترل کردها بر شمال سوریه نگران باشد تلاش احتمالی آنها برای ایجاد منطقه ای مستقل و تاثیر آن بر جامعه کردهای ترکیه است هرچند کردها تاکید کرده اند که به دنبال تجزیه سوریه و ایجاد کیان مستقلی برای خود نیستند.

اما جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه که شب گذشته برای ادای توضیح درباره سیاست و استراتژی آمریکا در سوریه به جلسه استماع کمیته روابط خارجی کنگره دعوت شده بود، تاکید کرد که کردها نباید منتظر حمایت آمریکا از ایجاد منطقه مستقل کردی در سوریه باشند.

وی در توضیح دیدگاه آمریکا درباره آینده سوریه گفت: « ما آینده سیاسی خاصی را مد نظر نداریم که به آنها (کردها) ارائه کنیم؛ آینده سیاسی که ما ارائه می کنیم برای همه مردم سوریه است و آن دولت دموکراتیک و صلح طلب است.»

جفری در عین حال بر لزوم حمایت آمریکا از کردهای سوریه در برابر حملات احتمالی ترکیه تاکید کرد اما همزمان به لزوم در نظر گرفتن نگرانی امنیتی ترکیه که وی آن را مشروع خواند، اشاره کرد.

وی بر اجرای پروژه مد نظر آمریکا مبنی بر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه بدون حضور نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg تاکید کرد و گفت این منطقه توسط نیروی پلیس محلی محافظت خواهد شد و ترکیه و آمریکا بر آن نظارت خواهند کرد. جیمز جفری به این مسئله اشاره نکرد که منظور وی از پلیس محلی چیست.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا