انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  18:19   

با دستور سازمان ارتباطات و رسانه‌های عراق؛

75 درصد سهام یکی از سه اپراتور تلفن همراه عراق به کنترل برادرزاده بارزانی درآمد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - با اقدام سازمان ارتباطات و رسانه های عراق در واگذاری سهام شرکت های خارجی در یکی از سه اپراتور تلفن همراه این کشور به سرمایه گذاران محلی، برادرزاده رئیس پیشین اقلیم کردستان کنترل سه چهارم سهام این شرکت را در دست گرفت.

به گزارش کردپرس، خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ آمریکا امروز (پنج شنبه) اعلام کرد که سازمان ارتباطات و رسانه های عراق سهام شرکت مخابراتی "اورانژ" فرانسه و شرکت هلدینگ "اجیلیتی" کویت در شرکت مخابراتی "کورک تلکام" به ارزش میلیون ها دلار را به سرمایه گذاران محلی واگذار کرده است.

بلومبرگ در این باره تاکید کرد که بر اساس سندی که از آن اطلاع یافته، سازمان ارتباطات و رسانه های عراق یک دستور اداری صادر کرده مبنی بر این که سهم 44 درصدی شرکت های اورانژ و اجیلیتی از شرکت کورک به عنوان یکی از سه اپراتور اصلی تلفن همراه در این کشور، به سه سرمایه گذار محلی از جمله سیروان بارزانی، برادرزاده مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) و رئیس پیشین اقلیم کردستان واگذار می شود.

این خبرگزاری ضمن اعلام این که دولت اقلیم کردستان دستور اداری سازمان ارتباطات و رسانه های عراق را اجرا کرده و مالکیت سهام دو شرکت فرانسوی و کویتی از کورک را به سرمایه گذاران محلی انتقال داده، خاطر نشان ساخت که با این اقدام سیروان بارزانی هم اکنون 75 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

این در حالی است که اورانژ و آجیلیتی در سال 2011 میلادی با سرمایه گذاری مشترک 810 میلیون دلاری، بخشی از سهام کورک را خریداری کردند با این حال سازمان ارتباطات و رسانه های عراق در سال 2014 تاکید کرد که این قرارداد باطل است و دو شرکت مذکور در عمل به تعهدات خود در رابطه با هزینه و ساخت شبکه ناکام ماندند.

در واکنش به اقدام اخیر سازمان ارتباطات و رسانه های عراق نیز سخنگوی شرکت اورانژ اعلام کرد که به اتخاذ تمامی اقدامات لازم برای دریافت خسارت ادامه خواهند داد چرا که سهم آن و شرکت آجیلیتی از کورک به طور غیر قانونی مصادره شده است.

شرکت کویتی نیز به نوبه خود از ادامه اتخاذ اقدامات حقوقی در دبی امارات، نیویورک آمریکا و مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری (ICSID) در شهر واشنگتن برای بازپس گیری سهم خود از شرکت مخابراتی عراقی خبر داد.

با این حال، سیروان بارزانی که یکی از سرمایه داران بزرگ عراق و از فرماندهان ارشد نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به شمار می آید، در دفاع از تصمیم سازمان ارتباطات و رسانه های این کشور خاطر نشان ساخت که این تصمیم مورد تایید دادگاه های عراق قرار گرفته و در نتیجه آن نیز وی بار تعامل با بدهی های کورک را به دوش گرفته است.

لازم به ذکر است که کورک تلکام در سال 2000 میلادی در شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان تاسیس شد و در سال 2007 نیز مجوز فعالیت به عنوان اپراتور تلفن همراه عراق را دریافت کرد تا به همراه "آسیاسل" و "زین عراق" سه شرکت مخابراتی اصلی این کشور را تشکیل دهند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کورک
#سیروان بارزانی
#شرکت مخابراتی