انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  19:17   

شكايت ویکی پدیا از ترکیه در دادگاه حقوق بشر اروپا

سرویس ترکیه - ويكي پديا به دلیل قطع دسترسی مردم ترکیه به وبسایت  Wikimedia Foundation از سایت های وابسته به ویکی پدیا از دولت ترکیه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت و این اقدام ترکیه را نقض آزادی بیان و حقوق اساسی اعلام کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری Diken، بر اساس اطلاعات به دست آمده ویکی پدیا، به دلیل قطع دسترسی مردم ترکیه به وبسایت  Wikimedia Foundation از سایت های وابسته به ویکی پدیا از دولت ترکیه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت و این اقدام ترکیه را نقض آزادی بیان و حقوق اساسی اعلام کرده است.

خانم کاترین رابرتس مار، مدیر اجرایی بنیاد ویکی مدیا در اظهاراتی با اشاره به این موضوع گفت: تمام بحث های دو ساله با ترکیه و اقدامات حقوقی که تا دادگاه قانون اساسی ترکیه نیز کشیده شد بی نتیجه بوده است. از همین رو به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه کردیم و این موضوع را در آنجا مطرح کرده ایم. از این اقدام ترکیه بسیار ناراحت هستیم و از ترکیه می خواهیم تا دسترسی دوباره به این سایت را برای مردم خود فراهم کند.

لازم به ذکر است، دو سال پیش ترکیه از ویکی پدیا درخواست حذف دو مقاله در خصوص جنگ داخلی در سوریه و تروریسم حمایتی دولت ها کرده و پس از آن نیز دسترسی به این سایت جهانی را مسدود کرده است.  

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه