انتشار:  پنج‌شنبه 2 خرداد 1398  ::  20:05   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 2/3/1398 در ترکیه

  • سخنگوی حزب عدالت و توسعه: اختلافات میان ایران و آمریکا برای منطقه بسیار خطرناک است

عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) در اظهاراتی با اشاره به افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا عنوان کرد: اختلافات میان ایران و آمریکا مستقیماً به افزایش تنش ها در افغانستان، یمن و عراق دامن زده است که این موضوع برای منطقه بسیار خطرناک است.

  • دیدار سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با معاون وزیر امور خارجه ایران در آنکارا

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با محمد کاظم سجاد پور، معاون وزیر امور خارجه ایران در آنکارا پایتخت ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

  • ملاقات نماینده CHP با صلاح الدین دمیرتاش در زندان ادیرنه

سزگین تانری کولو، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در زندان ادیرنه با صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و عبدالله زیدان نماینده سابق حکاری در پارلمان ترکیه از این حزب دیدار و گفتگو کرد.

  • شهرداری تونجلی اعلام کرد: نام تابلو شهرداری از «تونجلی» به «درسیم»  تغییر کرد

فاتح محمت ماچ اوغلو، شهردار تونجلی که به عنوان اولین شهردار کمونیست ترکیه نیز شناخته می شود در اظهاراتی با تغییر نام شهرداری تونجلی به شهرداری درسیم عنوان کرد: تابلوی شهرداری از "تونجلی" به "درسیم" تغییر کرد و این تابلو به زبان های ترکی و کردی (کرمانجی و زازا) بر سر در شهرداری نصب شد.

  • ویکی پدیا از ترکیه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرد

به دلیل قطع دسترسی مردم ترکیه به وبسایت  Wikimedia Foundation از سایت های وابسته به ویکی پدیا از دولت ترکیه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت و این اقدام ترکیه را نقض آزادی بیان و حقوق اساسی اعلام کرده است.

  • وزارت امور خارجه ترکیه مهلت دو هفته ای آمریکا به ترکیه برای لغو خرید سامانه S-400 را تکذیب کرد

در پی انتشار خبر مهلت دو هفته ای آمریکا به ترکیه برای لغو خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی یاووز سلیم کران، معاون وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی این خبر را تکذیب کرد.

  • حمایت حزب کار ترکیه از اکرم امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول

سما بارباروس، رئیس تشکیلات استانبول حزب کار در اظهاراتی با اشاره به حمایت از اکرم امام اوغلو نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در انتخابات شهردرای 23 ژوئن کلانشهر استانبول عنوان کرد: یک بار دیگر پیروز خواهیم شد.

  • انتقاد از سفر احمد داوود اوغلو به دیاربکر

در پی سفر احمد داوود اوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه به دیاربکر، جمعی از فعالان مدنی دیاربکر در اعتراض به این سفر با حمایت از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سفر داوود اوغلو به دیاربکر را محکوم کردند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه