انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  00:16   

استراتژی کلی آمریکا در سوریه

سرویس جهان- به دنبال درخواست تعداد زیادی از نمایندگان کنگره برای در پیش گرفتن استراتژی منسجمی در جهت تامین منافع آمریکا و متحدان خاورمیانه ای آن از جمله اسرائیل، نماینده ویژه آمریکا در سوریه نیز بر تمرکز بر مواردی از جمله فشار بر متحدان خارجی سوریه تاکید کرد.

 

به گزارش کردپرس، حدود 400 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا سه روز پیش در نامه ای که برای دونالد ترامپ ارسال شده خواستار تمرکز بر حفظ منافع آمریکا در راهبرد این کشور در سوریه شده اند.

در نامه نمایندگان کنگره به دونالد ترامپ اشاره ای به کردها که متحد نزدیک آمریکا در سوریه محسوب می شوند نشده است بلکه بر تامین امنیت اسرائیل و مقابله با نفوذ روسیه و دیگر رقبای آمریکا در سوریه از جمله ایران تاکید شده است.

در این نامه که در سایت کنگره آمریکا منتشر شده پیشنهادهایی برای مقابله با نفوذ رقبای آمریکا در سوریه از جمله روسیه ارائه شده است.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه نیز در جلسه استماع کنگره که برای تبیین استراتژی و راهبرد دولت ترامپ در مورد سوریه تشکیل شده بود یکی از پایه های این راهبرد را پایان دادن به درگیریها در این کشور و حل بحران این کشور با تکیه بر ایجاد دولت دموکراتیک و مصالحه جو عنوان کرد.

او نیز با تاکید بر خواسته نمایندگان کنگره مبنی بر ایجاد فشار بر همپیمانان سوریه از جمله ایران و روسیه و برخی نیروهای دیگر در جهت حفظ منافع اسرائیل متحد واشنگتن گفت که اتفاقا استراتژی آمریکا در همین راستا است و حضور نیروهای آمریکا در سوریه لازم است. وی از ایجاد تاکتیک جدید در سیاست آمریکا در سوریه خبر داد.

جیمز جفری همچنین بر فشار سیاسی بر دولت سوریه و عدم کمک رسانی به بازسازی مناطق تحت کنترل این کشور با هدف راضی شدن دمشق به برگزاری انتخابات تحت نظر سازمان ملل تاکید کرد.

نماینده دونالد ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش همچنین حمایت از کردها در راستای ایجاد منطقه مستقل برای آنها را رد کرد و گفت آمریکا حامی پروژه سیاسی خاصی برای کردها نیست. وی گفت آمریکا خواهان پروژه یکسان سیاسی برای همه مردم سوریه است که شامل ایجاد حکومت دموکراتیک و مصالحه جو است.

جیمز جفری به نگرانی های دو متحد آمریکا در سوریه یعنی ترکیه و نیروهای کرد سوریه اشاره کرد و بهترین راه حل را ایجاد منطقه امن در شمال سوریه دانست.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#ترکیه
#دمشق