انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  10:20   

محمدعلی حکیم، وزیر خارجه عراق:

پمپئو در بغداد، مشکلات با ایران را مطرح کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر این که همتای آمریکایی خود در جریان سفر به بغداد برخی مسائل مربوط به ایران را مطرح کرده، خاطر نشان ساخت که نخست وزیر کشورش دیدار با رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر سرزده وی به عراق را رد کرده بود.

به گزارش کردپرس، محمدعلی حکیم، وزیر امور خارجه عراق بامداد امروز (جمعه) مهمان برنامه "حق پاسخ" در شبکه تلویزیونی السومریه بود و طی آن نیز برخی جزئیات مربوط به سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد و همچنین سفر غیر منتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور به عراق در اواخر سال گذشته میلادی را فاش کرد.

حکیم در رابطه با سفر سرزده پمپئو به بغداد در اوایل ماه جاری میلادی اظهار داشت: سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به عراق یک سفر مهم به شمار می آید و طی آن نیز وی موضع کشورش در قبال بحران با ایران را مشخص کرد.

وزیر خارجه عراق ضمن اعلام این که همتای آمریکایی وی در دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کشورش برخی مشکلات موجود با ایران را مطرح کرده، در این باره افزود: عبدالمهدی به پمپئو خبر داد که عراق رابطه مستحکمی با ایران دارد جایی که علاوه بر روابط سیاسی متمایز، دارای برخی منافع اقتصادی از قبیل برق و گاز است، به همین دلیل نیز ایران نزد عراق از جایگاه خاصی برخوردار است.

حکیم همچنین تصریح کرد: عبدالمهدی به پمپئو خبر داد که عراق می خواهد در جایگاهی باقی بماند که از این بحران تاثیر نپذیرد و پمپئو نیز به عبدالمهدی اطلاع داد که عراق برای آمریکا کشور مهمی به شمار می آید.

وزیر خارجه عراق در رابطه با سفر سرزده ترامپ به پایگاه هوایی "عین الاسد" در استان مرزی الانبار در غرب این کشور در تعطیلات کریسمس گذشته نیز خاطر نشان ساخت که نخست وزیر کشورش در آن روز دیدار با رئیس جمهوری آمریکا را رد کرد.

حکیم درباره این مسئله اظهار داشت: سفر رئیس جمهوری آمریکا به عراق یک سفر اعلام نشده نبود جایی که نخست وزیر از ساعت 10 صبح همان روز انجام سفر ترامپ، مرا در جریان آن گذاشت و گفت که وی از پایگاه عین الاسد بازدید می کند تا با سربازان آمریکایی مستقر در آن جا جشن بگیرد؛ عبدالمهدی همچنین مرا مکلف کرد که خبر انجام سفر را به (برهم صالح) رئیس جمهوری کشور نیز اطلاع بدهم.

وزیر خارجه عراق در این باره افزود: پس از آن شروع به بررسی مکانیزم های استقبال و دیدار و چگونگی استفاده از این سفر کردیم، با سفارت آمریکا در بغداد برای بررسی این مسائل ارتباط برقرار کردیم، قرار بود نخست وزیر برای استقبال از ترامپ به پایگاه عین الاسد برود و سفر وی نیز سه ساعت به طول بینجامد با این حال طرف آمریکایی به ما اطلاع داد که این سفر تنها دو ساعت ادامه می یابد و زمان تعیین شده برای دیدار با عبدالمهدی نیز 15 دقیقه است.

حکیم همچنین تصریح کرد: عبدالمهدی نیز پس از مشورت با مشاوران خود که به وی اطلاع دادند 15 دقیقه برای نشستن دور یک میز و بررسی برخی پرونده ها و مسائل با رئیس جمهوری آمریکا کافی نیست، ایده انجام دیدار را رد کرد؛ تصمیم وی برای نرفتن به پایگاه عین الاسد در راستای حفاظت از حاکمیت عراق بود.

وزیر خارجه عراق در ادامه گفت: پس از آن با طرف آمریکایی توافق شد که یک تماس تلفنی میان عبدالمهدی و ترامپ برقرار شود این گفت و گوی تلفنی نیز انجام شد و هشت دقیقه به طول انجامید؛ طی آن نیز ترامپ پس از ستایش عراق و دولت جدید آن، به عبدالمهدی اطلاع داد که در واشنگتن‌ منتظر وی است.

حکیم در رابطه با مسئله فلسطین نیز خاطر نشان ساخت: راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل به معنای عادی سازی روابط با تل آویو نیست، نشست های پی در پی سران عرب نیز از چنین طرحی حمایت کرده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#محمدعلی حکیم
#پمپئو
#ترامپ
#عبدالمهدی
#آمریکا