انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  10:46   

بازگشت برهم صالح به بغداد پس از دیدار با عبدالله دوم و محمود عباس در اردن

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق پس از یک سفر چند ساعته به اردن که در جریان آن با پادشاه این کشور و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفت و گو کرد، به کشورش بازگشت.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برهم‌ صالح، رئیس جمهوری این کشور پس از یک سفر کوتاه چند ساعته به شهر امان، پایتخت اردن، بامداد امروز (جمعه) به شهر بغداد بازگشته است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح در جریان سفر کوتاه خود به امان، یک دیدار سه جانبه با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین داشته و طی آن نیز توسعه روابط میان سه کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

رئیس جمهوری عراق، پادشاه اردن و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار خود در کاخ پادشاهی بسمان در شهر امان، در رابطه با اهمیت ادامه هماهنگی و رایزنی در قبال مسائل مختلف در راستای خدمت رسانی به مسائل جهان عرب و تقویت امنیت و ثبات در منطقه به گفت و گو پرداختند.

نهاد ریاست جمهوری عراق پیشتر نیز در بیانیه دیگری در رابطه با این دیدار سه جانبه با حضور شاهزاده حسین بن عبدالله، ولیعهد اردن، تاکید کرده بود که آنها عمق روابط برادری و تاریخی میان سه کشور و آخرین تحولات منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این بیانیه همچنین ذکر شده بود که صالح، عبدالله دوم و عباس ضمن بررسی مسئله فلسطین و تاکید بر لزوم پشتیبانی از فلسطینیان جهت دستیابی به حقوق مشروع خود و تشکیل یک کشور مستقل با پایتختی قدس شرقی، بر لزوم یکپارچه سازی مواضع و تقویت کار عربی مشترک برای پشت سر گذاشتن چالش ها و بحران های پیش روی مردم عرب نیز تاکید کردند.

بنا بر اعلام نهاد ریاست جمهوری عراق، پادشاه اردن همچنین به افتخار رئیس جمهوری این کشور و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، یک ضیافت افطار برگزار کرد که مسئولان بلندپایه سه کشور نیز در آن حضور یافتند.

این در حالی است که صالح عصر پنج شنبه در یک سفر رسمی وارد شهر امان شده و از سوی ملک عبدالله مورد استقبال رسمی قرار گرفته بود سپس دو طرف در کاخ پادشاهی بسمان دیدار و گفت و گو کردند جایی که ادامه توسعه همکاری میان عراق و اردن در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری و اهمیت توافقنامه های امضا شده میان دو کشور برای بهبود روابط تجاری و اقتصادی و کمک به کارآیی بیشتر مبادلات تجاری را مورد تاکید قرار دادند.

رئیس جمهوری عراق و پادشاه اردن همچنین ضمن توافق بر سر ادامه هماهنگی و رایزنی در قبال مسائل مختلف در راستای منافع ملت های دو کشور، بر اهمیت تقویت همکاری کشورهای جهان عرب و وحدت مواضع عربی و اسلامی برای رویارویی با چالش های مختلف تاکید کرده و به بررسی تحولات کنونی منطقه، تلاش های در جریان برای دستیابی به راه حل های سیاسی برای بحران های آن و همچنین مبارزه با تروریسم بر اساس یک رویکرد فراگیر پرداختند.

برچسب‌ها:
#عراق
#برهم صالح
#اردن
#عبدالله دوم
#محمود عباس