انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  10:51   

هفتصد هکتار از زمین های کشاورزی خانقین عراق در آتش سوخت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نایب رئیس شورای محلی خانقین از توابع استان دیاله عراق، اعلام کرد که هیئتی از مجلس عراق، در مورد آتش سوزی 700 هکتار از زمین های کشاورزی روستاهای این منطقه، تحقیق می کند.

به گزارش کردپرس، عدنان منصور در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که طی روزهای گذشته مساحت گسترده ای از زمین های کشاورزی منطقه خانقین از توابع استان دیاله توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شده و تاکنون 700 هکتار از زمین های کشاورزی به همراه محصولات آماده درو در آتش سوخته است.

نایب رئیس شورای استانی خانقین با اشاره به اینکه در حال حاضر این آتش سوزی ها به باغ های منطقه نیز رسیده هشدار داد که تداوم این وضعیت می تواند منجر به فاجعه شود؛ چرا که باغ های قدیمی با قدمت بیش از 150 سال در این منطقه وجود داشته و با توجه به پوشش گیاهی خشک منطقه، مهار آتش سوزی ها، بسیار دشوار خواهد بود.

همچنین اعلام کرد که روز گذشته نیز هیئتی ویژه از مجلس عراق، به منظور تحقیق در مورد این آتش سوزی ها وارد خانقین شده، اما اعزام این هیئت را ناکافی دانسته و تأکید کرد که معضل آتش سوزی ها بسیار بزرگتر و پیچیده تر از آن است که با اعزام یک هیئت حل شود و حل آن مستلزم راه حل های عملی و فوری و اقدام در سطحی بالاتر است.

این در حالی است که طی روزهای گذشته زمین های کشاورزی بسیاری در استان کرکوک، دیاله و منطقه مخمور دچار آتش سوزی شده و داعش با مرتد خواندن کشاورزان کُرد در مخمور مسئولیت آتش زدن زمین های کشاورزی آنان را بر عهده گرفت.

گفته می شود که داعش برای اعمال فشار بر کشاورزان و دریافت باج از آنان اقدام به آتش زدن زمین ها و محصولات آنان می کند.