انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  12:01   

مسعود بارزانی به مناقشه درون حزبی بر سر نامزد پردرآمدترین وزارت اقلیم کردستان پایان داد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نامزد وزارت منابع طبیعی در دولت آینده به عنوان پردرآمدترین وزارتخانه اقلیم کردستان که از زمان تاسیس در دست حزب دمکرات بوده است، از سوی مسعود بارزانی رهبر این حزب نهایی شده است.
 

به گزارش کردپرس، پایگاه خبری – تحلیلی standardkurd در خبری از وجود اختلاف نظر بر سر نامزد تصدی وزارت منابع طبیعی در دولت آینده میان نچیروان بارزانی به عنوان رئیس و مسرور بارزانی به عنوان نخست وزیر آینده اقلیم کردستان خبر داد.

بر اساس این خبر، نچیروان بارزانی در مناقشه نهایی کردن نامزدهای حزب دمکرات کردستان (پارتی) برای حضور در کابینه آینده دولت اقلیم کردستان، برای تصدی منصب وزارت منابع طبیعی خواستار معرفی دوباره آشتی هورامی وزیر کنونی این وزارتخانه به پارلمان شده است، اما مسرور بارزانی به عنوان مامور تشکیل دولت، درخواست کرده است که وزیر جدید برای این وزارتخانه تعیین شود.

عبدالله عبدالرحمان عبدالله که با نام آشتی هورامی شناخته می شود در دولت های هفتم و هشتم اقلیم کردستان وزیر منابع طبیعی بوده است و از شخصیت های بسیار نزدیک به نچیروان بارزانی به شمار می آید.

پایگاه خبری ژیان در خصوص اختلافات داخلی پارتی بر سر تعیین نامزد تصدی وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان گزارش داد که مسعود بارزانی رهبر حزب، با معرفی دوباره آشتی هورامی به پارلمان کردستان برای تصدی وزارت منابع طبیعی به عنوان پردرآمدترین وزارتخانه دولت، موافقت کرده و وی را گزینه مناسب تری برای این منصب دانسته است.

آشتی هورامی متولد 1948 در شهر سلیمانیه، فارغ التحصیل دانشگاه بغداد در سال 1971 در رشته مهندسی نفت و از زمان فارغ التحصیلی تا سال 1975 در بصره در همین حوزه مشغول فعالیت بوده است و از سال 1975 تا 1982 در انگلستان در یک شرکت نفتی مشغول فعالیت بوده است و در سال 1982 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد نفت از دانشگاه اسکاتلند  شده  و از سال 2006 تصدی وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان را در دست دارد.

هورامی را در کنار نچیروان بارزانی به عنوان معمار سیاست های نفتی اقلیم کردستان و همچنین پیگیری پروژه استقلال اقتصادی کردستان می شناسند که منتج به اجرایی کردن استخراج و فروش مستقل نفت اقلیم کردستان خارج از کنترل وزارت نفت عراق از سال 2014 شد.

از زمان تصدی وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان، آشتی هورامی از سوی نمایندگان پارلمان وابسته به احزاب منتقد و مخالف پارتی و همچنین شماری از وزرا و رسانه های اقلیم کردستان متهم به فساد اقتصادی، عدم شفافیت در درآمدها و قراردادهای نفتی شده است.