انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  13:19   

صالح مسلم:

روسیه مسئول شکست کردهای سوریه است

سرویس جهان- رهبر سابق حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا PYD با اشاره به این که روسیه نخواسته دولت سوریه را برای پذیرش راه حل سیاسی تحت فشار قرار دهد مسکو را مسئول ناکامی کردها دانست.
 

به گزارش کردپرس، صالح مسلم، رهبر سابق حزب کردی اتحاد دموکاتیک سوریه و مسئول فعلی روابط خارجی این حزب به نشریه ستارس اند سترایپس آمریکا گفته است روسیه مسئول ناکامی کردهای سوریه است.

وی روسیه را متهم کرد که در پشت صحنه با ترکیه همراه است و از مذاکره کردها با دولت سوریه بر سر برقراری سیستم خودمختاری حمایت نکرده است.

صالح مسلم افزود: ما انتظار دیگری از روسیه داشتیم. وقتی روسها به سوریه آمدند ما انتظار داشتیم  آنها دولت سوریه را تحت فشار قرار دهند تا راه حل سیاسی را برای بحران سوریه بپذیرد.

وی در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکا در سوریه که متحد فعلی کردها محسوب می شوند گفت: حداقل آنها به مدت یک یا دو ال خواهند ماند. اگر نیروهای آمریکایی و یا بین المللی در سوریه حضور داشته باشند به معنی حفظ امنیت ما خواهد بود و آنها از حملات زمینی و هوایی ترکیه علیه ما جلوگیری خواهند کرد.

مسئول ارتباطات خارجی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه گفت: کردهای سوریه در ماه دسامبر گذشته پیشنهاد برقراری سیستم غیرمتمرکز قدرت را در سوریه به روسها دادند اما علیرغم قولی که روسها به کردها دادند که این مسئله را با دمشق در میان بگذارند، هیچ پاسخی از سوی دولت مرکزی سوریه به کردها داده نشده است.

وی در مورد وساطت روسیه میان ترکیه و سوریه نیز گفت این مسئله نگرانی کردها را رفع نکرده است زیرا روسها از نزدیک با ترکیه همکاری می کنند و تلاش می کنند رضایت ترکیه را فراهم کنند.

النا سوپولنا کارشناس مسائل خاورمیانه در مسکو پیرامون همکار نزدیک روسیه با ترکیه و بی توجهی این کشور به خواسته های کردها گفته است روسیه روی همکاری ترکیه برای ضربه زدن به شورشیان در استان ادلب سوریه حساب می کند. نظر روسیه در مورد کردها این است که کردها به نوعی هم با ترکیه و هم با سوریه به توافق برسند اما ما از این نقطه بسیار دور هستیم.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#صالح مسلم