انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  20:12   

تاکید بر ضرورت موضع واحد اربیل- بغداد در قبال تنش ایران و آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک سیاستمدار کهنه کار کُرد از دولت اقلیم کردستان خواست که در قبال تنش کنونی میان ایران و آمریکا، موضع واحدی با دولت فدرال عراق داشته باشد.

به گزارش کردپرس، محمود عثمان، سیاستمدار کهنه کار کُرد عراقی بعد از ظهر امروز (جمعه) در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم از دولت اقلیم کردستان درخواست کرد که موضع خود در قبال تنش کنونی میان ایران و آمریکا را با دولت فدرال عراق یکسان کند.

عثمان در این باره اظهار داشت: اقلیم کردستان بخشی از عراق است و در نتیجه باید با بغداد به تفاهم برسد و با دولت فدرال دور یک میز بنشیند تا دو طرف در قبال درگیری و یا جنگ احتمالی میان آمریکا و ایران یک موضع واحد اتخاذ کنند.

سیاستمدار کهنه کار کُرد همچنین تصریح کرد: بهترین موضع برای کردها در صورت بروز درگیری این است که بی طرف باقی بمانند و از هیچ کدام از دو طرف علیه طرف دیگر حمایت نکنند چرا که چنین اقدامی به اقلیم کردستان که روابط بسیاری خوبی با هر دو طرف دارد، آسیب می رساند.

عثمان در پایان نیز خاطر نشان ساخت: برای عراق با همه طیف های آن بهتر این است که سایه جنگ را از خاک خود دور کند هر چند در صورت بروز جنگ، این منطقه در هر حال آسیب می بیند و تبدیل به مرکز درگیری میان دو طرف خواهد شد؛ با این حال بهتر آن است تا جایی که امکان دارد از تبدیل شدن اقلیم کردستان به طور ویژه و عراق به طور کلی، به مرکز درگیری یا میدان جنگ جلوگیری شود.