سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 3 خرداد 1398  ::  23:44   

نشریه اکونومیست:

کردهای سوریه به دنبال همپیمانی دائمی با آمریکا هستند

سرویس جهان- مجله اکونومیست نوشت: کردهای سوریه به دنبال اتحاد دائمی با آمریکا هستند اما شرایط ایجاد همپیمانی دائمی با آمریکا را ندارند.

 

به گزارش کردپرس، مجله اکونومیست در تحلیلی پیرامون وضعیت شمال سوریه که در کنترل کردهاست، وضعیت کنونی در شمال سوریه را تا زمانی که آمریکا در آنجا حضور دارد، به نفع آنها دانسته است اما هشدار داده است که مسائلی وجود دارد که حاکمیت کردها را در شمال سوریه با چالش روبه رو می شکند.

به نوشته این نشریه، مسئله این است که تعداد جمعیت اعراب در شمال سوریه بیشتر از کردها است و این مسئله با توجه به اعتراضات اخیر اعراب نسبت به حاکمیت کردها بر شمال سوریه می تواند خطرناک باشد.

اکونومیست مقامات کرد سوریه را یکجانبه گر توصیف کرده و می نویسد حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه نظرات مخالف خود را بر نمی تابد و این مسئله مشکل ساز خواهد بود.

این نشریه با اشاره به درخواست اخیر عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک از کردها برای مذاکره با دولت سوریه مدعی شده است که برخی رهبران کرد سوریه برای مذاکره با دولت مرکزی بر سر شمال سوریه به دمشق رفته اند.

اما این مجله مهم ترین چیز را از نظر کردهای سوریه ادامه حضور آمریکا در این کشور برای بقای آنها دانسته و نوشته است که کردهای سوریه می خواهند مانند اقلیم کردستان به متحد دائمی آمریکا تبدیل شوند اما مشکل اینجاست که اداره خودگردان کردی در شمال سوریه مشروعیت بین المللی ندارد اما منطقه خودمختار اقلیم کردستان در شمال عراق در مجامع بین المللی رسمیت دارد.

اکونومیست می نویسد ارتباط اداره خودگردان کردی با حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک سرچشمه بیشتر چالش های این نهاد در شمال سوریه است زیرا باعث نگرانی ترکیه شده و این مسئله از حمایت باید و شاید بین المللی از کردهای سوریه می کاهد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#ترکیه
#دمشق