انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  10:11   

اتحادیه‌ میهنی رای اعتماد به‌ نچیروان بارزانی را به‌ مسئله‌ کرکوک گره‌ زد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نماینده‌ پارلمان کردستان عراق وابسته‌ به‌ اتحادیه‌ میهنی، از تعیین شرط جدید از سوی این حزب برای رای اعتماد به‌ نچیروان بارزانی برای تصدی ریاست اقلیم کردستان خبر داد.
 

به‌ گزارش کردپرس، بر اساس اظهارات برخی نمایندگان پارلمان کردستان عراق، احتمالا اواسط هفته‌ جاری، رئیس جدید اقلیم کردستان در پارلمان کردستان از سوی نمایندگان انتخاب شود.

یک شنبه 29 اردیبهشت، هیئت رئیسه پارلمان کردستان با انتشار اطلاعیه ای رسمی اسامی داوطلبین تائید صلاحیت شده برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان را اعلام کرد.

نچیروان بارزانی معاون رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی)، امید عبدالسلام قادر، محمد صالح عمر، ریبوار عزیز مصطفی و هیوا عبدالقادر خدری، به عنوان نامزدهای رسمی تصدی این منصب اعلام شده اند.

بر اساس توافق میان احزاب پیروز انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که‌ برای تشکیل دولت ائتلافی توافق کرده‌ اند، نچیروان بارزانی نامزد پارتی برای تصدی ریاست اقلیم کردستان، قوی ترین نامزد برای تکیه‌ بر کرسی ریاست اقلیم می باشد.

پیش تر امید خوشناو رئیس فراکسیون پارتی در پارلمان کردستان اعلام کرد نچیروان بارزانی نامزد مشترک پارتی، اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) و جنبش تغییر (گوران) و اقلیت های پارلمان خواهد بود و در مجموع 91 نماینده‌ را با خود دارد.

این در حالی است که‌ یکی از نمایندگان فراکسیون یکیتی از تعیین شروط جدید از سوی حزب متبوعش برای رای اعتماد به‌ نیچروان بارزانی در پارلمان خبر داد.

سرکو آزاد گلالی در گفتگو با پایگاه‌ خبری  SNN با اشاره‌ به‌ رویدادهای روزهای اخیر در کرکوک و آن چه‌ کردها تعریب این استان و فشار به‌ روستانشینان کُرد برای ترک مناطقشان و ساکن کردن اعراب به‌ جای آن ها، وضعیت موجود را ناشی از خلا اداری در این استان دانست و بر لزوم تلاش جدی برای بازگشت احزاب کُرد به‌ کرکوک و در دست گرفتن منصب استانداری آن تاکید کرد.

وی، بهترین راه‌ حل برای پایان دادن به‌ بحران کرکوک را اجرایی کردن توافقنامه‌ میان پارتی و یکیتی و بازگشت نمایندگان وابسته‌ به‌ پارتی به‌ کرکوک و تشکیل نشست شورای استانی با حضور آن ها برای تعیین استندار جدید وابسته‌ به‌ کردها دانست.

نماینده‌ یکیتی در پارلمان کردستان، تصریح کرد که‌ نمایندگان حزب متبوعش پیش از رای اعتماد به‌ نامزد پارتی برای تصدی ریاست اقلیم کردستان (نچیروان بارزانی) باید ضمانت این مهم را دریافت کنند که‌ پس از انتخاب بارزانی به‌ ریاست اقلیم، پارتی نمایندگان خود در شورای استانی را به‌ کرکوک بازگرداند و استاندار جدید وابسته‌ به‌ یکیتی با رای آن ها انتخاب شود.

سرکو آزاد تصریح کرد: اگر پارتی ضمانت درخواستی برای رای اعتماد به‌ استاندار وابسته‌ به‌ یکیتی در کرکوک را به‌ این حزب ندهد، نباید فراکسیون یکیتی در پارلمان کردستان به‌ نچیروان بارزانی برای تصدی ریاست اقلیم کردستان رای اعتماد دهد.

پیشتر نیز رزگار علی از رهبران یکیتی و نامزد احتمالی این حزب برای تصدی استانداری کرکوک از توافق حزب متبوعش با پارتی برای عادی سازی اوضاع استان کرکوک از طریق انتخاب استاندار وابسته‌ به‌ خود و اجرایی کردن این توافق همزمان با تشکیل دولت جدید خبر داد، اما کمال کرکوکی عضو رهبری پارتی این موضوع را تکذیب و تاکید کرد که‌ این حزب، راه‌ حل مسئله‌ کرکوک را در مذاکره‌ با بغداد و تعیین استاندار مستقل کُرد می داند.

برچسب‌ها:
#کردپرس
#اقلیم کردستان
#یکیتی
#پارتی
#نچیروان بارزانی
#ریاست اقلیم کردستان