انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  10:37   

شورای عالی انتخابات ترکیه رای خود را هم نقص کرد

سرویس ترکیه – شورای عالی انتخابات ترکیه که انتخابات 31 مارس 2019 میلادی را به دلیل استفاده از افراد غیر اداری و کارمندان دولتی در شورای صندوق های رای با تکیه بر ماده 22 قانون انتخابات ترکیه لغو کرده بود برای تکرار این انتخابات در 23 ژوئن از افرادی که کارمندان دولت به حساب نمی آیند برای شورای صندوق های رای استفاده کرده است.

یکی از مهمترین دلایلی که شورای عالی انتخابات ترکیه با تکیه بر آن بر لغو انتخابات 31 مارس 2019 میلادی در شهر استانبول رای داده و حکم رسمی شهردار پیروز این شهر یعنی اکرم امام اوغلو، از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) را رد کرد؛ عدم استفاده از کارمندان دولتی در ریاست صندوق های رای در حوزه های رای گیری بود.

در حکم شواری عالی انتخابات ترکیه آمده بود روسای 225 صندوق رای در حوزه های رای گیری بر خلاف ماده 22 قانون انتخابات ترکیه در شهر استانبول از افرادی به غیر از پرسنل اداری استفاده شده و از این رو یکی از مهمترین دلایل لغو انتخابات استانبول و حکم بر تکرار این انتخابات نقض ماده 22 قانون انتخابات ترکیه بود. شورای عالی انتخابات در حکم خود اعلام کرده بود که 3 هزار و 500 تن از اعضایی که در شورای صندوق ها عضو بودند از کارمندان اداری نبوده و از شرکت های خصوصی، مدارس غیرانتفاعی، بانک های خصوصی و سایر نهادهای غیر دولتی انتخابات شده بودند.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات به دست آمده، شورای عالی انتخابات ترکیه که در حال آمادگی برای تکرار انتخابات استانبول می باشد؛ 4 تن از اعضای شورای صندوقی را که برای منطقه بیکوز انتخاب کرده است پرسنل اداری نبوده و این موضوع باعث واکنش های بسیار زیادی به خصوص از سوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) شده است.

بدین ترتیب شورای عالی انتخابات ترکیه با اقدامی که انجام داده است دست به نقض قوانین خود نیز زده و دلیلی را که برای لغو انتخابات استانبول به کار برده برد برای تکرار این انتخابات مورد استفاده قرار داده است.

لازم به ذکر است، شورای عالی انتخابات تنها نهادی است که قوانین انتخابات در ترکیه را تدوین و تهیه کرده و بر تمام ابعاد انتخابات نظارت دارد.

 

خبرگزای کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات