انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  10:45   

اندیشکده هادسون:

مسئله کردها بخش کوچکی از اختلافات ترکیه و آمریکا است

سرویس جهان- در پنلی که پیرامون مسئله اختلافات میان آمریکا و ترکیه در اندیشکده هادسون صورت گرفت کارشناسان تاکید کردند که تنش ها میان آمریکا و ترکیه ریشه عمیقی دارد و مسئله کردها فقط بخش کوچکی از آن است.

 

به گزارش کردپرس، اگرچه در چند سال اخیر و به دنبال حمایت آمریکا از کردهای سوریه در مبارزه با داعش، این مسئله تنش هایی میان آمریکا و ترکیه بوجود آورده است اما این دو کشور بر سر مسائل دیگری مانند اختلاف بر سر خرید سیستم دفاعی روسی از سوی ترکیه، عدم استرداد فتح الله گولن روحانی ناراضی ترکیه ای از سوی آمریکا و غیره با هم اختلاف دارند.

هفته گذشته پنلی برای بررسی علل اختلافات میان ترکیه و آمریکا و پیامدهای آن در اندیشکده هادسون آمریکا برگزار شد.

شرکت کنندگان در این پنل اشاره کردند که عدم تحویل جنگنده اف 35 به ترکیه از سوی آمریکا مهم ترین دغدغه اردوغان رییس جمهور ترکیه نیست. اردوغان خواهان تحویل دادن فتح الله گولن است. او به دنبال پیدا کردن عامل اصلی کودتای 2016 است.

سوانت کورنل، پژوهشگر اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در این پنل تاکید کرد که مسئله گولن از نظر دولت کنونی ترکیه در راس همه مسائل و اختلافات این کشور با آمریکا قرار دارد.

لیزل هینتز استادیار روابط بین الملل در دانشگاه جانز هاپکینز هم به مسئله کردها اشاره کرد و گفت که کمک های آمریکا به کردهای سوریه بعد از ظهور داعش و پیام های متناقضی که واشنگتن در این باره به آنکارا داده است موجب تشدید تنش میان این دو کشور شده است.

وی اشاره کرد که آمریکا از کردها حمایت نظامی کرده است در حالی که ترکیه کردها را در ترکیه، عراق و سوریه تروریست می خواند.

هینتز به پیام های مختلف و گاه متناقض آمریکا درباره کردهای سوریه به ترکیه اشاره کرد و گفت: آمریکا یک بار می گوید ما نیروهایمان را از سوریه خارج می کنیم، بار دیگر می گوید ما می مانیم و یکبار می گوید سلاح هایی را که در اختیار کردها داده ایم از آنها پس می گیریم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که همه این ها باعث می شود که اردوغان احساس کند آمریکا به ترکیه خیانت کرده است.

وی تاکید کرد اختلافات میان آمریکا و ترکیه که مسئله کردها بخشی از آن است ریشه های عمیق دارد و نمی تواند به زودی مرتفع شود.

برآیند گفتگوهای کارشناسان در پنل بررسی روابط آنکارا-ترکیه این بود؛ نباید تا سال 2023 که ریاست اردوغان بر ترکیه پایان یافته و انتخابات برگزار می شود منتظر بهبود روابط میان دو کشور بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#اس 400
#فتح الله گولن