انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  11:27   

در گفت و گو با کرد پرس مطرح شد؛

افزایش درجه احتمال آتش سوزی در مراتع قروه/ کلیه دستگاه های اجرایی در آماده باش کامل باشند

سرویس کردستان- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قروه گفت: افزایش دمای هوا، وزش بادهای شدید و افزایش حضور گردشگران در ایام تعطیل در توسعه و افزایش تصاعدی سطح حریق بسیار موثر است، لذا لازم است کلیه دستگاههای اجرائی ،حفاظتی و فنی در آماده باش کامل بسر برند.

بهزاد شریفی پور در گفت و گو با کُردپرس با اشاره به اینکه میزان بارش های سال جاری در نیم قرن گذشته بی سابقه بوده، اظهار داشت: این مسئله سبب ایجاد بانک بذر مناسب در خاک های مرتعی و رویش انواع گونه های گیاهی و افزایش تولید علوفه شده است. همچنین در برخی مناطق به دلیل کاهش شدت چرا، احتمال باقی ماندن علوفه های تولیدی به ویژه یکساله ها و ایجاد آتش سوزی در مراتع وجود دارد.

او جهت مدیریت و بهره برداری صحیح از علوفه مراتع و جلوگیری از حریق به  کلیه بهره برداران توصیه کرد: اکثر تیپ های مرتعی گندمیان و یا تیپ های مرتعی بوته زار یا درختچه زاری که در زیر اشکوب آنها گندمیان یکساله یا چند ساله رویش دارند، مستعد وقوع و گسترش حریق هستند. لذا پیشنهاد می شود اقدام به چرای متراکم دام در مقاطع زمانی فشرده در این محدوده ها شود تا پوشش گیاهی بصورت یکنواخت و کامل برداشت شود.

شریفی پور ادامه داد: در ارتباط با مناطق تحت پوشش قرق و ذخیره گاه هائی که در اثر قرق طولانی مدت دارای پوشش گیاهی متراکم شده اند در زمینه اعمال چرای متراکم و کنترل شده در مقاطع زمانی محدود باید تمهیدات لازم بعمل آید.

او خاطرنشان کرد: هر چند رویش گونه های گیاهی در گسترش آتش در عرصه ها موثر است ولی اکثر آتش سوزی ها دارای منشاء انسانی بوده و لازم است اهالی و جوامع محلی، شوراها، دهیاران روستاها، انجمن صنفی مرتعداران، تعاونی های مرتعداری ، تعاونیهای فراگیر و سازمانهای مردم نهاد به ویژه  در مناطق دارای سابقه حریق همکاری لازم با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری را بعمل آورند تا زمینه آموزش های لازم و اقدامات پیشگیرانه و نحوه اطفاء حریق در عرصه های طبیعی در این زمینه فراهم شود.

به گفته رئیس منابع طبیعی قروه،  یکی از عوامل کاهش میزان حریق و جلوگیری از گسترش آتش به عرصه های مرتعی و محدود کردن سطوح آتش سوزی، ایجاد آتش بُر است، بدلیل اینکه ایجاد پاره ای از آتش بُرهای پیشنهادی در مراتع همچون احداث کانال ها یا قطع نواری بوته های مرتعی موجب تشدید تخریب در مراتع می شود.

او پیشنهاد داد: با بکارگیری امکانات اطفاء حریق یگان حفاظت منابع طبیعی و یا سایر دستگاهها در مناطق دارای ریسک آتش سوزی بالا و با حضور و نظارت دقیق نیروهای فنی بصورت نواری،  اقدام به ایجاد آتش سوزی کنترل شده بمنظور سوزاندن مواد قابل اشتعال سریع موجود مثل خار و خاشاک و گراس های یکساله شود.  

شریفی پور یادآوری کرد: بدیهی است اجرای این روش صرفاً در مناطق پر خطر صورت می گیرد و بایستی در روزهای فاقد وزش باد اجرا شود و از سوزاندن بوته ها و گیاهان دائمی خودداری شود.

او اضافه کرد: همچنین از جاده های خاکی موجود که بر اثر کمی تردد، دارای پوشش گیاهی گسترده شده اند در صورت موقعیت مناسب با کاهش میزان یا قطع پوشش گیاهی می توان بعنوان آتش بُر استفاده کرد.