انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  12:47   

تظاهرات هواداران جریان صدر در مخالفت با جنگ ایران و آمریکا و ورود عراق به آن

سرویس عراق و اقلیم کردستان - هزاران تن از هواداران جریان صدر در بغداد و چند استان دیگر عراق در مخالفت با بروز جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا و ورود کشورشان به چنین جنگی دست به تظاهرات زدند.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری عراق، میدان التحریر در شهر بغداد، پایتخت این کشور شامگاه جمعه شاهد تظاهرات هزاران تن از هواداران جریان صدر به رهبری مقتدی صدر در اعتراض به بروز هر گونه جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا بود.

تظاهرکنندگان عراقی که در پاسخ به درخواست صدر دست به تظاهرات زدند، ضمن تاکید بر این که اقدام آنها علیه هیچ جریان مشخص و یا در دفاع از هیچ جریان دیگری نیست، هدف خود از برگزاری تظاهرات را درخواست دور نگه داشتن کشورشان از هر گونه جنگ احتمالی در منطقه میان ایران و آمریکا عنوان کردند.

تظاهرکنندگان در بغداد با در دست داشتن پرچم عراق و پلاکاردهایی در دفاع از صلح، مخالفت با جنگ و درخواست دوری این کشور از درگیری های منطقه ای، ضمن یادآوری این که طی دهه های اخیر سه جنگ ویرانگر را تجربه کرده اند، خاطر نشان ساختند که با هر گونه جنگی مخالف هستند.

تظاهرکنندگان همچنین از دولت عراق درخواست کردند که از سیاست جبهه بندی در تعامل با ایران و آمریکا دوری کند و برای هر گونه رویدادی که امنیت و اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار دهد نیز اقدامات احتیاطی لازم را اتخاذ کند.

در همین راستا نیز ابراهیم الجابری، مدیر دفتر مقتدی صدر در بغداد و شمال طی سخنانی هنگام مشارکت در تظاهرات هواداران جریان صدر در میدان التحریر، هشدار داد که در صورت بروز هر گونه جنگی میان ایران و آمریکا، عراق قربانی این جنگ احتمالی خواهد بود.

الجابری در این باره اظهار داشت: ملت عراق به دولت خود می گوید باید درد و رنج آن از زنان بیوه گرفته تا کودکان یتیم و غیره را درک کرده و به آنها رسیدگی کند، ما از جنگ چیزی جز قتل و یتیمی ندیدیم و از آن بیزاریم، ملت از دولتی حمایت می کند که آرامش برقرار باشد و زندگی مناسب فراهم سازد.

در همین حال، نیروهای امنیتی عراق برای حفاظت از تظاهرکنندگان در میدان التحریر شهر بغداد تدابیر شدیدی اتخاذ کرده و تمامی راه های منتهی به این میدان و جاده ها و پل های نزدیک آن را بستند.

از سوی دیگر، صدها تن از هواداران جریان صدر در کربلای معلی نیز در پاسخ به درخواست مقتدی صدر در مرکز این استان دست به تظاهرات زده و خواستار برقراری صلح در منطقه و دوری عراق از هر گونه جنگ احتمالی شدند در حالی که در استان بصره در جنوب عراق نیز صدها تن از هواداران جریان صدر در خیابان های مرکز این استان در مخالفت با هر گونه جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا تظاهرات کردند.

در استان قادسیه در جنوب عراق نیز صدها تن در پاسخ به درخواست مقتدی صدر، برای تاکید بر لزوم دوری عراق از درگیری و هر گونه جنگ احتمالی در منطقه، دست به تظاهرات زدند و استان های ذی قار و المثنی در جنوب این کشور نیز شاهد برگزاری تظاهرات صدها تن از هواداران جریان صدر در مخالفت با بروز جنگ میان ایران و آمریکا بود.

این در حالی است که پیشتر جریان صدر خواستار برگزاری تظاهرات در استان های مختلف عراق در مخالفت با بروز هر گونه جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا و ورود عراق به چنین جنگی شده بود.

صالح محمد العراقی، از نزدیکان مقتدی صدر نیز در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیسبوک از تظاهرکنندگان درخواست کرده بود که لباس سنتی عربی به تن داشته باشند، شاخه زیتون در دست بگیرند، خاک وطن را ببوسند و بالون های حامل پرچم عراق به هوا پرتاب کنند شاید به سفارتخانه های کشورهای ذی ربط برسد.