سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  13:37   

حمام تاریخی بیستون سردشت مرمت می شود

سرویس آذربایجان غربی- مرمت حمام تاریخی بیستون سردشت با اعتبار هزار میلیون ریال آغاز به کار کرد.

به گزارش کردپرس، حسن سپهرفر معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: یکی از پروژه های مرمتی سال جاری در سطح استان مربوط به حمام تاریخی بیستون سردشت است که کارهای مرمتی آن هم اکنون توسط پیمانکار خصوصی و با نظارت این اداره کل در دست اجرا است.

وی افزود: کارگاه مرمتی این اثر تاریخی با اعتباری حدود هزار میلیون ریال، هم اکنون فعال است که عمده اهداف و اقدامات در نظر گرفته شامل : اجرای گنبد و کف سازی کلی به همراه اجرای لوله کشی جهت تاسیسات گرمایش از کف است.

حسن سپهر فر ادامه داد: برای اجرای سیستم گرمایشی این بنا، به نوعی از روش قدیمی گرمایشی (روش ازمیری) که در آن حرارت و دوده موتورخانه توسط کانالهایی از دیوارها و سقف فضاها به خارج انتقال داده می شد ، الگوبرداری شده است.

معاون میراث فرهنگی  استان با اشاره به اقدامات بعدی این سازمان گفت: در صورت تخصیص اعتبارات بعدی ، قرار است برخی اقدامات و کارهای تکمیلی دیگر مانند تکمیل و راه اندازی سیستم و تاسیسات مکانیکی و برقی اجرا شود که در نهایت با اجرای نهایی این اقدامات ، بنای تاریخی آماده بهره برداری می شود.

به گزارش کردپرس، حمام تاریخی بیستون سردشت مربوط به دوره قاجار و در داخل شهر واقع شده است ، این اثر در سال 1377 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.