انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  13:42   

اویل پرایس:

اقلیم کردستان جایگزین خوبی برای انتقال نفت عراق نیست

سرویس جهان- نشریه تخصصی اویل پرایس نوشت: در صورتی که تنشها در منطقه بالا بگیرد مقامات عراقی نمی توانند به اقلیم کردستان به عنوان مسیر جایگزین انتقال نفت خود به بازارهای جهانی اتکا کنند.

 

به گزارش کردپرس هیئت تحریریه نشریه اویل پرایس در یادداشت کوتاهی به تاثیرات احتمالی بالاگرفتن تنشها در خلیج فارس بر اثر تهدیدهای آمریکا علیه ایران پرداخته است که به نوشته این نشریه، یکی از این پیامدها تلاش ها برای تغییر دادن مسیرهای انتقال نفت به بازارهای جهانی است.

هیئت تحریریه نشریه تخصصی اویل پراس در یادداشت خود نوشته است مقامات عراقی درباره مسیر احتمالی انتقال نفت این کشور، به انتقال نفت به ترکیه از طریق اقلیم کردستان عراق فکر کرده اند اما از نظر ما این ایده غیرواقع گرایانه است.

اویل پرایس نوشت: عراق در این صورت تلاش خواهد کرد که نفت خود را از طریق اقلیم کردستان به بندر جیحان ترکیه منتقل کند که در این صورت کردهای عراق برنده واقعی چنین معامله ای خواهند بود.

این نشریه یادآوری کرده است که این مسیر از قبل هم دارای مشکل بوده و دولت های مرکزی عراق و محلی اقلیم کردستان هم اکنون هم بر سر انتقال نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان و توافق بر سر درآمد آن با هم اختلاف نظر دارند و دولت عراق هنوز هم نتوانسته است از هیچ مسیری به درستی نفت کرکوک را به فروش برساند.

این نشریه همچنین یادآوری کرده است که حداکثر ظرفیت انتقال نفت خط لوله کرکوک جیحان که از اقلیم کردستان عبور می کند حدود یک میلیون بشکه است و این برای انتقال نفت تولید شده در عراق کافی نیست.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#کرکوک