انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  13:44   

ریبوار کریم، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق خبر داد؛

سفر برهم صالح به ترکیه و عربستان برای بررسی تحولات منطقه و تنش ایران و آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق از سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری این کشور به ترکیه و عربستان برای بررسی تحولات کنونی منطقه و تنش میان ایران و آمریکا خبر داد.

به گزارش کردپرس، روزنامه نیمه رسمی الصباح در شماره امروز (شنبه) خود از ریبوار کریم، عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق نقل کرده که برهم احمد صالح، رئیس جمهوری این کشور طی ساعات آینده به ترکیه و عربستان سعودی سفر می کند.

کریم در گفت و گو با الصباح با اشاره به سفر برهم صالح به اردن در روز پنج شنبه و همچنین سفر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به کویت در روز چهارشنبه، تاکید کرد که این سفرها برای بررسی تحولات کنونی منطقه و مسائل مربوط به تنش میان آمریکا و ایران انجام شدند.

این نماینده کُرد پارلمان عراق در این باره اظهار داشت: هدف از انجام سفرهای اخیر رئیس جمهوری و نخست وزیر، دور ساختن سایه جنگ از کشور و ملت عراق بوده چرا که در آستانه مرحله ثبات و شکوفایی اقتصادی قرار دارد و همین مسئله نیز ثباث امنیتی، نظامی و سیاسی را ایجاب می کند.

کریم همچنین تصریح کرد: صالح و عبدالمهدی در اردن و کویت به گفت و گو در رابطه با مبادلات تجاری و اقتصادی میان عراق و کشورهای همسایه و شکل و شمایل این روابط در صورت بروز هر گونه مشکلی در مرحله پیش رو پرداختند؛ در صورت پایان تنش های کنونی منطقه، عراق همچنان به اجرای توافقنامه های دو جانبه اخیر با همسایگان خود ادامه خواهد داد.

این عضو عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق ضمن اعلام این که رئیس جمهوری این کشور ظرف چند ساعت آینده به ترکیه و عربستان سفر می کند، در این باره افزود: انجام چنین سفرهایی در رابطه با اوضاع عراق و چگونگی حفاظت از امنیت و ثبات آن به دلیل نیاز شدید به آنها، ادامه خواهد یافت.

کریم ضمن تاکید بر این که عبدالمهدی و محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز سفرهای مشابهی انجام خواهند داد، خاطر نشان ساخت که هدف همه آنها دور نگه داشتن این کشور از جنگ احتمالی میان ایران و آمریکا و مشکلات و تنش های ناشی از آن است که می تواند بر وضعیت داخلی عراق تاثیر بگذارد.

این در حالی است که رئیس جمهوری عراق شامگاه پنج شنبه گذشته در یک سفر کوتاه چند ساعته به شهر امان، پایتخت اردن، ابتدا با ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور دیدار و گفت و گو کرد سپس به همراه وی و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیداری سه جانبه انجام دادند که طی آن نیز توسعه روابط میان سه کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهوری عراق، پادشاه اردن و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار خود در کاخ پادشاهی بسمان در شهر امان، روابط میان سه کشور و آخرین تحولات منطقه را مورد بحث و بررسی قرار داده و در رابطه با اهمیت ادامه هماهنگی و رایزنی در قبال مسائل مختلف در راستای خدمت رسانی به مسائل جهان عرب و تقویت امنیت و ثبات در منطقه نیز به گفت و گو پرداختند.

صالح، عبدالله دوم و عباس ضمن بررسی مسئله فلسطین و تاکید بر لزوم پشتیبانی از فلسطینیان جهت دستیابی به حقوق مشروع خود و تشکیل یک کشور مستقل با پایتختی قدس شرقی، بر لزوم یکپارچه سازی مواضع و تقویت کار عربی مشترک برای پشت سر گذاشتن چالش ها و بحران های پیش روی مردم عرب نیز تاکید کردند.

نخست وزیر عراق نیز به نوبه خود چهارشنبه گذشته در نخستین سفر خود به کویت از زمان تصدی این منصب، با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر این کشور دیدار کرد جایی که دو طرف تقویت روابط و همکاری مشترک میان دو کشور، تحولات اوضاع در منطقه و دیگر مسائل دارای اهتمام مشترک را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نخست وزیر عراق در این دیدار ضمن اعلام این که کشورش برای دور ساختن خطر از کشورها و ملت های منطقه و خنثی سازی بحران های مختلف تلاش می کند، دیدگاه های آن با اروپا در رابطه با بحران میان ایران و آمریکا با یکدیگر مطابقت دارند و وارد سیاست محورها، جبهه بندی، محکومیت و اتهام زنی نمی شود، اظهار داشت: وضعیت حساس و خطرناک است و از ورود منطقه به یک جنگ ویرانگر می ترسیم، باید همکاری داشته باشیم و تلاش های در جریان برای برقراری ثبات و جلوگیری از بروز جنگ را نیز تشویق کنیم.