انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  17:55   

جناح معترض در نسل نو:

دستگیری رهبر نسل نو ارتباطی با اعتراضات داخلی حزب ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نمایندگان و اعضای معترض حزب نسل نو ضمن تاکید بر اعتراض خود به عملکرد رهبری حزب، اعلام کردند که  دستگیری وی ارتباطی با اعتراض و نارضایتی وی نداشته و خواستار اجرای قانون و شفافیت در روند رسیدگی به پرونده وی شدند.

به گزارش کردپرس، اعضا و نمایندگان حزب نسل نو در مجلس عراق و پارلمان کردستان که پیشتر با متهم کردن شاسوار به انحصار طلبی و تبدیل حزب به ابزاری برای منافع اقتصادی و خانوادگی، نسبت به عملکرد وی اعتراض کردند، در اطلاعیه ای با اشاره به دستگیری شاسوار تاکید کردند که این دستگیری ربطی به اعتراض و نارضایتی آنان از عملکرد درون حزبی وی، ندارد.

در این اطلاعیه آمده که تبعات اعتراض آنان به عملکرد داخلی در حزب که منجر به دستگیری شاسوار و شماری دیگر از اعضای حزب شده، دور از انتظار و موجب نگرانی عمیق آنان است.

همچنین تاکید شده که اعتراض آنان به نحوه عملکرد رهبری حزب پای بر جاست و بر این باور هستند که نسل نو راه اشتباه احزاب کلاسیک اقلیم را در پیش گرفته و تبدیل به شاخه ای از شرکتی تجاری و ابزاری برای تأمین منافع اقتصادی و خانوادگی رهبر آن شده و این امر با مانیفست و اصول تشکیل حزب متناقض بوده و آنان با تکیه بر پایبندی خود به این اصول، به این اشتباهات اعتراض کرده اند،اما دستگیریهای روی داده امری جدا از این اعتراضات بوده و ارتباطی به آن ندارد.

جناح معترض نسل نو خواستار اجرای کامل عدالت و روند شفاف و بی طرفانه در رسیدگی به پرونده و محاکمه کلیه دستگیر شدگان نسل نو شده و تاکید کرده اند که باید تمامی حقوق قانونی آنان از جمله اصل برائت متهم در این روند، رعایت و از هرگونه دخالت های سیاسی و حزبی در این روند جلوگیری شود.

عبدالواحد پیشتر و  در واکنش به اعتراض این افراد، آنان را خیانت کار خوانده و دو حزب حاکم اقلیم را به اجیر کردن برخی افراد حزب از طریق دادن ثروت های کلان متهم کرد.

دستگیری وی و دیگر افراد حزب در پی آن صورت گرفت که شادی نوزاد و نمایندگان معترض؛ شاسوار و افراد نزدیک به وی را متهم کردند که با ارسال پیامک های تهدید آمیز آنان را تهدید به انتشار تصاویر غیراخلاقی دستکاری شده کرده  و پرونده ای را در این خصوص در دادگاه به جریان انداختند.

از سوی دیگر رئیس فراکسیون حزب در پارلمان کردستان اعلام کرد که شاسوار پس از دستگیری، در زندان انفرادی نگه داری شده و دست به اعتصاب غذا زده و وضعیت سلامتی وی نیز وخیم گزارش شده است.

 حزب نسل نو در سال 2017 به عنوان یک حزب اپوزیسیون و منتقد جدی دولت اقلیم کردستان و مخالف احزاب حاکم، از سوی شاسوار عبدالواحد که به عنوان یکی از تجار به نام و فعال سیاسی برجسته اقلیم شناخته می شود؛ تشکیل شد و این حزب در انتخابات سال 2018 موفق به کسب 8 کرسی پارلمان کردستان و 4 کرسی مجلس عراق شد.