انتشار:  یک‌شنبه 5 خرداد 1398  ::  00:05   

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در گفت و گو با کردپرس:

مطالعات ریز پهنه بندی لرزه ای 4 شهر آذربایجان غربی مصوب شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیر کل  راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی از تصویب مطالعات ریز پهنه بندی لرزه ای  4 شهر (ارومیه، خوی، سلماس و مهاباد) در این استان خبر داد.

 ابراهیم مبارک قدم در گفتگو با خبرنگار کردپرس در این خصوص اظهار داشت: پروژه ریز پهنه بندی لرزه ای شهرهای استان در اجرای مصوبات دور دوم سفر ریاست جمهوری وقت به استان در ۴ شهر ارومیه، خوی سلماس و مهاباد در قالب قراردادهای فی مابین با مهندسین مشاور منعقد شد.

 وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی به عنوان ناظر فنی این پروژه در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این مطالعات وضعیت رفتارهای بستر زمین در حالت های مختلف وقوع زلزله را پیش بینی می کند و بر این اساس ساختمان ها و سازه های شهری و شریان های حیاتی کمترین میزان تلفات را در این طرح خواهند داشت.

 مبارک قدم گفت: بخشی از این مطالعات به صورت میدانی انجام گرفته که این بخش به اتمام رسیده است. در این طرح در فاصله یک کیلومتر در یک کیلومتر مربع گمانه‌های در سنگ بستر زمین زده شده، الگوی گسل‌های منطقه و گسل هایی که می توانند سازه‌های شهری را تهدید کنند مشخص شده و در حالت های مختلف و وضعیت رفتار تکتونیک زمین نیز مطالعه شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس این مطالعات مقرراتی استخراج خواهد شد که برای تطبیق محاسبات سازه های ساختمانی، تعیین ارتفاع سازه ها مناسب در محدوده های مختلف شهری، تعیین وضعیت شریان های حیاتی شهری و مکان یابی ساختمان های حساس و مهم که باید پس از هر گونه سانحه به فعالیت خودشان ادامه بدهند، قابل استفاده خواهد بود.

مدیر کل  راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی گفت: این مطالعات در قالب ضوابط و مقررات در اختیار دستگاه‌های زیرمجموعه از جمله مدیریت بحران استان، سازمان نظام مهندسی، دفاتر مهندسی و سایر دستگاه‌های اجرایی مانند دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این مطالعات بخشی از اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع هرگونه بحران است، اظهار کرد: مقرارت حاصله در اختیار شهرداری‌ها هم قرار می‌گیرد تا آن ها در قالب ضوابط طرح تفصیلی شهری این موارد را در صدور پروانه‌های ساختمانی لحاظ کنند.

مبارک قدم ادامه داد: آیین‌نامه ۲۸۰۰ زلزله دارای ویرایش چهارم است و ساختمان ها بر اساس این ویرایش طراحی و اجرا شده اند، اما مطالعات ریز پهنه بندی با دقت عملکردی فراتر از آیین نامه ۲۸۰۰ خواهد بود و موضوع را در حد مقیاس محلات شهری تعریف خواهد کرد.

وی در خصوص انبوه سازی های اخیر پیش از این مطالعات در شهرهای مورد بحث نیز گفت: قطعا انبوه سازی های مذکور بر اساس آیین نامه های داخلی کشور طراحی شده اند اما مطالعات ریز پهنه بندی شامل مطالعات ریزتر و دقیق‌تری در این خصوص در محلات شهری است.

رییس راه و شهرسازی آذربایجان غربی تصریح کرد: این مطالعات در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان مورد ارزیابی و تصویب قرار گرفته و چنانچه در شورای توسعه برنامه‌ریزی استان هم مصوب شود به عنوان مقررات ملاک عمل برای اجرای ساختمان های جدید لازم الاجرا خواهند بود.

مبارک قدم گفت: بخشی از این مقررات هم به صورت توصیه ای است به مکان یابی ایمن جهت مراکز دارای حساسیت و کمربندی ها استفاده می شود تا این مراکز کمترین خسارت را در هنگام وقوع بحران متحمل شوند.

به گزارش کردپرس، دی ماه 96 بعد از وقوع زلزله سهمگین کرمانشاه خبرگزاری کردپرس در گزارشی که در این لینک  http://www.kurdpress.com/printedition.aspx?id=6186 میخوانید نسبت به نبود "نقشه پهنه بندی زلزله در مهاباد" هشدار داده بود. چرا که با افزایش رتبه مهاباد در در رتبه بندی مخاطرات زلزله، الگوی ایمنی شهر به یک نیاز اساسی برای این شهر تبدیل شده بود.