سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  21:21   

هشدار بغداد نسبت به تاثیر بستن تنگه هرمز بر کشورهای صادرکننده نفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر نفت عراق تاکید کرد که بسته شدن تنگه هرمز در نتیجه تنش میان آمریکا و ایران، روی کشورش و سایر کشورهای صادرکننده نفت از طریق آن تاثیر می گذارد.

به گزارش کردپرس، ثامر الغضبان، وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی عصر امروز (شنبه) در گفت و گو با السومریه نیوز، نسبت به بسته شدن تنگه هرمز در نتیجه تنش کنونی میان آمریکا و ایران هشدار داده و خاطر نشان ساخت که چنین اقدامی، روی کشورش و سایر کشورهای صادرکننده نفت از طریق این تنگه تاثیر می گذارد.

الغضبان در این باره اظهار داشت: بحران میان واشنگتن و تهران در صورت بسته شدن تنگه هرمز در خلیج (فارس) روی ما و تمامی کشرهایی که صادرات نفتی آنها از طریق تنگه انجام می شود، تاثیر خواهد گذاشت.

وزیر نفت عراق با این حال خاطر نشان ساخت: با این حال ما خوشبین هستیم که عقل و خرد حکمفرما خواهد بود و این مسئله روی نمی دهد چرا که زیان بزرگی برای منطقه و همه جهان در پی دارد جایی که روزانه 18 میلیون بشکه نفت خام به ویژه برای بازارهای آسیایی از طریق تنگه هرمز عبور می کند.

الغضبان همچنین تصریح کرد: در صورتی که عراق به هر دلیلی که باشد مقادیر مورد توافق گاز و برق از ایران دریافت نکند، ما دارای یک طرح اضطراری برای جبران کمبود ناشی از آن هستیم.

وزیر نفت عراق در پایان نیز در این باره افزود: نخستین اقدامی که اتخاذ کردیم این بود که گاز تولیدی و سرمایه گذاری را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم، علاوه بر آن نیز ذخایر گازوئیل مورد استفاده در نیروگاه های گازی تولید برق را بیشتر کردیم.

برچسب‌ها:
#عراق
#ثامر الغضبان
#تنگه هرمز
#تنش ایران و آمریکا
#صادرات نفت