سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 4 خرداد 1398  ::  22:51   

مهمترین تحولات روز شنبه 4/3/1398 در ترکیه

  • وکلای عبدالله اوجالان با لیلا گوون دیدار کردند

وکلای عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK با لیلا گوون نماینده حکاری در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در 197 مین روز از اعتصاب غذایی که برای رفع حصر اوجالان آغاز کرده است دیدار کردند و پیام اوجالان را که احتمالا پایان دادن به اعتصاب غذا است به وی ابلاغ کردند.

  • رئیس شرکت نظرسنجی کنسِنسوس: سرنوشت انتخابات استانبول را هواداران HDP تعیین خواهند کرد

مراد ساری، رئیس شرکت نظرسنجی کنسنسوس، یکی از بزرگترین شرکت های نظرسنجی ترکیه در اظهاراتی با اشاره به انتخابات 23 ژوئن 2019 میلادی شهرداری در استانبول عنوان کرد: سرنوشت انتخابات استانبول و طرف پیروز در این انتخابات را هواداران حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) تعیین خواهند کرد.

  • وزیر دادگستری ترکیه: به هیچ عنوان روند مذاکرات جدیدی در حال شکل گیری نیست

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه در اظهاراتی بار دیگر با اشاره به لغو محدودیت های دیدار با عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK عنوان کرد: به هیچ عنوان نمی توان ارزیابی هایی در این راستا که روند مذاکرات صلح دیگری در حال شگل گیری است صورت بگیرد.

  • معاون آک پارتی: دیدار وکلا با عبدالله اوجالان در سایه انتخابات استانبول صورت نمی گیرد

نومان کورتولموش، معاون حزب عدالت و توسعه (AKP) در برنامه زنده تلویزیونی طی اظهاراتی با اشاره به دیدارهای اخیر وکلای عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK با وی در زندان امرالی گفت: ارزیابی تحولات اخیر در امرالی در سایه انتخابات استانبول بسیار اشتباه است.

  • ترکیه خواستار تمدید حضور سامانه دفاع موشکی پاتریوت و SAMP-T در این کشور شد

ترکیه با بیان این که نیاز به یک سامانه دفاع موشکی در این کشور به شدت احساس می شود از ناتو خواستار تداوم حضور سامانه دفاع موشکی پاتریوت اسپانیا و SAMP-T ایتالیا در پایگاه های نظامی آدانا و قهرمان مرعش ترکیه شد.

  • هیئتی از شورای اروپا بر انتخابات استانبول نظارت خواهد کرد

شورای اروپا به منظور نظارت بر انتخابات شهرداری 23 ژوئن 2019 میلادی استانبول یک هیئت 14 نفره را در تاریخ های 21 – 24 ژوئن به ترکیه اعزام خواهد کرد تا بر روند انتخابات استانبول نظارت کنند.

  • فرد دستگیر شده در شانلی اورفا از شکنجه نیروهای امنیتی ترکیه خبر داد

محمت امین ییلدیریم، فرد دستگیر شده که به اتهام دست داشتن در درگیری 18 می میان نیروهای امنیتی ترکیه و PKK بازداشت شده بود بعد از آزادی با اشاره به شکنجه های صورت گرفته در مرکز مبارزه با ترور پلیس اورفا عنوان کرد: به فلک بسته شده و شوک الکتریکی به آنان داده شده است.

  • شورای عالی انتخابات ترکیه رای خود را هم نقص کرد

شورای عالی انتخابات ترکیه که انتخابات 31 مارس 2019 میلادی را به دلیل استفاده از افراد غیر اداری و کارمندان دولتی در شورای صندوق های رای با تکیه بر ماده 22 قانون انتخابات ترکیه لغو کرده بود برای تکرار این انتخابات در 23 ژوئن از افرادی که کارمندان دولت به حساب نمی آیند برای شورای صندوق های رای استفاده کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه