سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 6 خرداد 1398  ::  06:51   

جبهه ترکمانی: ماده 140 نمی‌تواند برای مناطق مورد مناقشه راه‌حل پیدا کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - جبهه ترکمانی تاکید کرد که ماده مربوط به مناطق مورد مناقشه دولت عراق و اقلیم کردستان دیگر به سر آمده و نمی تواند راه حلی برای این مناطق پیدا کند.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی ریاست جبهه ترکمانی شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت با گزارش اخیر سازمان ملل متحد در رابطه با مناطق مورد مناقشه دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان، خاطر نشان ساخت که این گزارش به جای ایجاد راه حل، نفت بر آتش می ریزد.

جبهه ترکمانی در بیانیه خود در این باره تاکید کرده که مواد قانون اساسی عراق به طور ناگهانی نوشته شده و نتوانسته و نمی توانند برای مشکل مناطق مورد مناقشه دولت های عراق و اقلیم کردستان راه حل ایجاد کنند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، گزارش سازمان ملل در رابطه با راه حل بر پایه قانون اساسی، اشاره خطرناکی به استان های نینوا، کرکوک، صلاح الدین و دیاله کرده که شاهد مشکلات امنیتی میان بغداد و اربیل هستند و این مسئله امنیتی نیز می تواند بهانه ای برای استقرار دوباره نیروهای غیر وابسته به دولت فدرال عراق (نیروهای اقلیم کردستان) در مناطق مورد مناقشه شود.

جبهه ترکمانی همچنین خطاب به نمایندگان استان های مذکور در پارلمان عراق خاطر نشان ساخته که زمان اجرای ماده 140 قانون اساسی این کشور به پایان رسیده و این ماده نتوانسته و نمی تواند راه حلی ایجاد کند در حالی که قانون اساسی به روشنی استان ها و مشخصات جغرافیایی اقلیم کردستان را مشخص کرده است.

این حزب ترکمانی در بیانیه خود در این باره آورده است: اگر مناطق مذکور شاهد خلا امنیتی هستند، وزارتخانه های دفاع و کشور عراق مسئولیت دفاع از امنیت همه شهروندان کشور و جلوگیری از قرار گرفتن مناطق مورد مناقشه در چارچوب یک قرارداد میان بغداد و اربیل بر عهده دارد.

جبهه ترکمانی در پایان نیز از دولت اقلیم کردستان درخواست کرد که در تصمیم های فی البداهه خود برای محافظت از صلح داخلی، عقل و خرد به کار ببرد به ویژه آن که منطقه شاهد کشمکش خطرناکی میان آمریکا و ایران است.