انتشار:  دوشنبه 6 خرداد 1398  ::  11:01   

رئیس جدید اقلیم کردستان فردا رسماً انتخاب می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئت رئیسه پارلمان کردستان اعلام کرد که فردا رئیس جدید اقلیم کردستان، در صحن پارلمان، به صورت رسمی  انتخاب می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، در اطلاعیه ای که از سوی هیئت رئیسه پارلمان کردستان منتشر شده، آمده که روز سه شنبه 7 خرداد/ 28 می، نشست پارلمان برای رأی گیری علنی و انتخاب رئیس جدید اقلیم کردستان برگزار می شود.

در این اطلاعیه از همه نمایندگان پارلمان درخواست شده که ساعت 11 پیش از ظهر،  در این نشست حضور داشته باشند.

در این نشست نچیروان بارزانی نخست وزیر کنونی اقلیم کردستان و معاون رهبر حزب دمکرات (پارتی) به عنوان نامزد این حزب برای تصدی منصب ریاست اقلیم معرفی می شود و برای رسیدن به این منصب نیاز به رأی اکثریت نمایندگان پارلمان (56 رأی از مجموع 111 رأی) دارد.

یادآور می شود که بارزانی با توافق های سیاسی صورت گرفته، به عنوان نامزد سه حزب پارتی، اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مطرح شده و امید خوشناو نماینده حزب دمکرات در پارلمان اعلام کرد که بنا به توافق های صورت گرفته با این احزاب، پیش بینی می شود، بارزانی با رأی 91 نماینده پارلمان به عنوان رئیس جدید انتخاب شود.

پارلمان پیشتر نام چهار داوطلب مستقل و غیر حزبی را نیز به عنوان نامزدهای تائید صلاحیت شده برای تصدی این منصب اعلام کرد که نام آنان نیز برای رأی گیری در نشست فردای پارلمان مطرح می شود.

رئیس جدید اقلیم پس از انتخاب در نشست فردا، به صورت رسمی مسرور بارزانی عضو دفتر سیاسی پارتی (مسئول شورای امنیت اقلیم کردستان) را به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه دولت جدید اقلیم می کند.

رئیس جدید اقلیم طی مراسمی که روز 19 خرداد /9 ژوئن برگزار می شود، ادای سوگند کرده و به صورت رسمی در این منصب آغاز به کار می کند.

حزب دمکرات به عنوان برنده اصلی انتخابات پارلمانی اقلیم، در دولت جدید، مناصب کلیدی از جمله رئیس اقلیم کردستان،  نخست وزیر اقلیم، معاون رئیس پارلمان،  وزارت منابع طبیعی، وزارت داخلی،  وزارت بهداشت، وزارت شهرسازی و گردشگری، وزارت آموزش و پرورش،  وزارت برق، وزارت راه‌ و ترابری، سازمان تولید و سازمان روابط خارجی اقلیم کردستان را، در اختیار دارد.