انتشار:  دوشنبه 6 خرداد 1398  ::  11:55   

قلیچدار اوغلو در دیدار با روسای قبایل کرد ترکیه:

جای بحث پیرامون زبان مادری پارلمان ترکیه است/ یادگیری زبان مادری حق طبیعی هر شهروندی است

سرویس ترکیه - کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که با برخی رهبران قبایل کرد و عرب شرق و جنوب شرق ترکیه دیدار می کرد در اظهاراتی با اشاره به این که حق طبیعی هر شهروند یادگیری زبان مادری خود است عنوان کرد: مکان بحث پیرامون زبان مادری مجلس ترکیه است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که با برخی رهبران قبایل کرد و عرب شرق و جنوب شرق ترکیه دیدار می کرد در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردها عنوان کرد: مسئله کردها تا به امروز همواره پشت درهای بسته مطرح شده و دنبال شده است. مذاکره و بحث ها در این خصوص شفاف نبوده است. یاد گیری و خواندن و نوشتن به زبان مادری تمام شهروندانمان یک حق طبیعی است. ولی مکان بحث و طرح پیرامون موضوع زبان مادری مجلس ترکیه است. باید زمینه اعتماد ایجاد شده و سلاح ها از میان برداشته شود. با سلاح هیچ چیزی را نمی توان به دست آورد. ترور و خشونتی که در منطقه وجود دارد مردم منطقه و آن منطقه را نابود می کند. هر چه سریعتر باید حل و فصل شود.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: همانگونه که اطلاع داریم در شهرداری استانبول دوره های آموزشی زبان کردی وجود ندارد. جناب اکرم امام اوغلو این موضوع را از نزدیک پیگیری می کند. دوره های آموزشی را می تواند برگزار کند؛ اگر درخواست هایی در این خصوص وجود دارد که برگزار کردن این دوره ها الزامی است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها