انتشار:  سه‌شنبه 7 خرداد 1398  ::  16:15   

توسط حوزه هنری کردستان:

کتاب « مفهوم بَند در موسیقی کُردهای مُکریان » منتشر شد

سرویس کردستان- کتاب پژوهشی « مفهوم بند در موسیقی کُردهای مُکریان »  به همراه سی دی  اثر کژوان ضیاءالدینی در انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش کرد پرس به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ؛ امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت : بخش عظیمی از میراث فرهنگی مردم کردستان آواها و نواهای بیشماری است که در قالب های مختلف موسیقایی نمود پیدا کرده و به عنوان نمادی از هویت ملت کُرد خودنمایی می کند .

وی افزود : در سال های اخبر به همت هنرمندان وپژوهشگران توانمند عرصه موسیقی به منظور معرفی بایسته پتانسیل های موسیقایی سنتی و فولکلور مناطق مختلف کردستان آثار ارزشمندی در قالب کتاب و سی دی های پژوهشی و آموزشی ،  مقاله عرضه گردیده است .

مرادی در این خصوص گفت : کتاب و سی دی پژوهشی سمفونی  اورامان اثر مهدی احمدی ،کتاب دوجلدی آموزش جامع دف نوازی اثر فرزاد عندلیبی ، کتاب آموزشی پرواز قطعاتی برای کمانچه اثر راشد بابا شهابی ، سی دی پژوهشی قطعات عرفانی  دف ، آلبوم موسیقی اورامی " کوسالان"  اثر هیوا شاه محمدی و بسیاری دیگر از آثار موسیقایی دیگر که توسط حوزه هنری استان کردستان و یا توسط هنرمندان توانمند استان تولید شده اند بخشی از فعالیت های صورت گرفته در این زمینه می باشد .

وی با اشاره به سیاست های محوری حوزه هنری در بخش موسیقی گفت : برجسته سازی نمادها و ارزش های اسلامی و انقلاب ، ارتقای حساسیت مردم در انتخاب موسیقی مناسب ، معرفی موسیقی ارزشمند و فاخر سنتی و فولکلور و نمونه آفرینی در این زمینه از اولویت هایی است که در بخش موسیقی مد نظر می باشد .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تصریح نمود : در کنار این اهداف و سیاست ها ،ارتقای توانایی ومهارت های هنرمندان جوان ، معرفی جنبه های بومی موسیقی غنی استان و فراهم سازی زمینه تولید آثار ارزشمند هنرمندان جوان مورد توجه جدی می باشد .  

وی ادامه داد : کتاب مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان اثر پژوهشی هنرمند توانمند استان کژوان ضیاءالدینی است که در 168 صفحه در چهار بند شامل مقدمات و روش و آوانگاری ، تعاریف و مفاهیم ، ویژگی های مُدال خرده بندی مُِکری و نتیجه گیری ، 23 آوانگاری و در 29 شکل در قالبی پژوهشی پس از تشریح ویژگی های جغرافیایی ، تاریخی و فرهنگی منطقه مُکریان به ارائه دورنمایی از گونه های موسیقی رایج در این ناحیه و ساختار موسیقایی آن ها می پردازد .

مرادی افزود : در این کتاب ضمن مطالعه واژه شناسی این فرهنگ و ارتباط های ساختاری این موسیقی و موسیقی دستگاهی ایران وتفاوت و شباهت های موسیقی مُکری و دیگر کردهای ایران ، به تجزیه وتحلیل ساختارهای بنیادین موسیقایی و استخراج ویژگی های کلی بخشی از این موسیقی ، که بند یا خرده بند نامیده می شود ، پرداخته شده است.

وی افزود این کتاب به همراه سی دی مربوطه توسط حوزه هنری استان کردستان در انتشارات سوره مهر در شمارگان 1250 نسخه با قیمت 30 هزار تومان چاپ و روانه بازار گردیده است .

کژوان ضیاءالدینی متولد 1367، سنندج ، رتبه‌ی یک کنکور کارشناسی ارشد موسیقی ایرانی سال 1390 فارغ التحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1392) ،  فارغ التحصیل دوره‌ی کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1390) می باشد که ضمن کسب عناوین مختلف در جشنواره های مختلف داخلی سابقه تدریس در آموزشگا های مختلف و همچنین دانشگاه های کشور را دارد و هم اکنون نیز عضو هیأت علمی دانشگاه هنرو معماری دانشگاه کردستان  می باشند .

از جمله فعالیت های دیگر این هنرمند می توان به انجام طرح پژوهشی با عنوان «موسیقی کردهای مکریان» به سفارش حوزه‌ی هنری استان کردستان (1392)، نگارش سلسله مقالات انتقادی سیزده‌گانه در رابطه با فرهنگ موسیقایی کردستان در هفته نامه‌ی سیروان (91-1390) و داوری هفتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت ، تشکیل گروه موسیقی سنتی دانشگاه کردستان  اشاره نمود .