انتشار:  پنج‌شنبه 9 خرداد 1398  ::  11:10   

صالح مسلم:

کسانی که خواستار صلح ماندگار در سوریه و خاورمیانه هستند نباید نقش عبدالله اوجالان را نادیده بگیرند

سرویس سوریه - صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK عنوان کرد: کسانی که خواستار صلح ماندگار در سوریه و خاورمیانه هستند نباید نقش عبدالله اوجالان را نادیده بگیرند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK عنوان کرد: برای حل و فصل مسائل خاورمیانه و سوریه نباید نقش عبدالله اوجالان را نادیده گرفت. ما نیز خواهان ایفای نقش اوجالان در مسئله سوریه هستیم. دیدگاه های اوجالان برای مردم خاورمیانه به عنوان یک میراث ارزشمند است. ما نیز در همان خط مشی اوجالان هستیم. برای محافظت از این میراث نیز باید امنیت پروژه دموکراتیک ملی را که در شمال و شرق سوریه عملی شده است، حفظ کنیم. حقوق مردم منطقه باید تحت تضامین لازم قرار بگیرد. ما نیز به این منظور مبارزه می کنیم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: اگر امکانش فراهم شده و طرف های حاضر نیز قبول کنند احتمال می دهم که اوجالان برای حل و فصل مسائل سوریه نقش فعالی را بر عهده خواهد گرفت. تمام دولت هایی که برای حل و فصل بحران سوریه اقدام کرده اند تنها در راستای منافع خود حرکت می کنند. این نیز مانع از رسیدن به یک راه حل نهایی می شود. ولی عبدالله اوجالان با تفکرات دموکراتیک، ارزیابی ها و پیشنهادات خود می تواند وضعیت موجود را تغییر دهد. با مبارزاتی که به منظور پایان دادن به حصر عبدالله اوجالان صورت گرفت یک بار دیگر نشان داد که قلب مردم کرد در امرالی می تپد. کسانی که خواستار صلح ماندگار در سوریه و خاورمیانه هستند نباید نقش عبدالله اوجالان را نادیده بگیرند.

مسلم خاطرنشان کرد: ما از روز اول تا کنون به حساسیت های ترکیه دقت کرده ایم. ترکیه نیز در این خصوص باید محاسبه گر باشد. ما به هیچ دولتی حمله نکرده ایم و دشمنی با هیچ دولتی را نپذیرفته ایم. پیام عبدالله اوجالان برای رعایت و هوشیاری در برابر حساسیت های ترکیه در عین حال یک پیام نیز برای ترکیه است. ترکیه هنوز هم بر این ذهنیت تأکید دارد و با این ذهنیت حرکت می کند که "بهترین کُرد، کُرد مرده است" این ذهنیت دیگر باید کنار گذاشته شده و به اراده مردم کرد احترام گذاشته شود. حملات، اشغال و تهدیدات ترکیه علیه شمال و شرق سوریه نشان از نقض حساسیت ها از سوی ترکیه است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها