سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  دوشنبه 11 دی  ::  18:31

روزهای بی رونق قصابی هابی های سنتی ایلام

سرویس ایلام- کشتار دام به شکل سنتی در دکانهای قصابی یکی از قدیمی ترین حرفه ها و وسیله کسب و کار در استان ایلام بوده که  همچنان مشتری های خاص خود را داشته و مردم نیز همواره به آنها اعتماد داشته اند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قصابی های سنتی هنوز هم با همه مشکلاتی که پیش روی آنها سبز شده است اصلی ترین منبع تأمین کننده گوشت مردم در استان هستند.علاوه بر این صدها نفر نیز از این طریق امرار معاش کرده و در این حرفه مشغول به کار هستند.
ازگذشته های دور رسم بر این بوده کسانی که نیاز به گوشت  دام داشته اند به این قصابی های محلی رفته و خودشان بره، بزغاله ، گوسفند و یا گوساله ای را انتخاب کرده و به فروشنده و یا همان قصاب سفارش کرده اند تا آن دام را مقابل چشمهایشان برایشان ذبح نماید.
ذبح دام از این طریق برای استفاده مردم  در مراسمات جشن و عروسی، مراسمات ترحیم و فاتحه،قربانی، عیدهای مختلف و حتی برای مصارف روزانه مردم سالها است که رواج داشته و بر اساس یک چرخه بسیار طبیعی و معمول ، قرارداد نانوشته ای بر اساس انصاف و اعتماد بین سلاخان و عامه مردم وجود داشته .
نادیده گرفتن مشکلات شاغلان قصابی های سنتی
در طرحی که از چند هفته پیش توسط مسئولان استان ایلام در پیش گرفته شده است کشتارگاههای صنعتی  که تعداد آنها در استان ایلام انگشت شمار است و سالها است که به دلایلی تعطیل و یا کم رونق بوده اند بار دیگر باید احیاء و به مرکز اصلی کشتار دام تبدیل شوند.
در اجرای چنین طرحی که با هدف عرضه بهداشتی گوشت در بین مردم و ساماندهی مراکز کشتار دام و طیور شکل گرفته گویا مسئولان  در اجرای این طرح یک طرف اصلی این ماجرا را که وضعیت شغلی صدها نفر شاغلان در کشتارگاههای سنتی هستند را نادیده گرفته اند.
در مبارزه سخت گیرانه ای که در چند هفته اخیر توسط برخی سازمانها با مراکز سنتی کشتار دام و قصابی های سنتی در پیش گرفته شده دهها نفر در  چنین مراکزی که در همه شهرهای این استان و تقریبا در اکثریت روستاها وجود دارند  شغل و درآمد خود را از دست داده و کسب و کارشان بی رونق شده و ناخواسته خانه نشین شده اند.
حفظ سلامتی مردم و توجه به بهداشت و سلامت  مردم اگرچه که موضوعی مهم است و توجه مسئولان به این موضوع را باید ستود اما یک بعد دیگر این قضیه را هم باید در نظر گرفت و در کنار چنین طرحی لازم است در استانی همچون ایلام که در بین دیگر استانهای کشور نرخ بالایی از بیکاری را دارد سرنوشت شغلی صدها نفری که از  که از این راه  امرار معاش می کنند و زندگی شان به چنین شغلی بند است را مورد توجه قرار داد.
در چند هفته ای که از اجرای طرح ساماندهی مراکز کشتار دام در استان ایلام  می گذرد رسانه های مختلف بارها گفته ها و مصاحبه های مسئولان استان ایلام را در راستای اهداف این طرح انعکاس داده اند اما تاکنون کمتر مسئول و رسانه ای به سراغ کسانی که در این راستا دچار مشکلات شده و شغل خود را از دست داده اند رفته است.
خبرگزاری کردپرس با هدف انعکاس مشکلات این افراد و به امید اینکه مسئولان فکری به حال مشکلات این افراد که همان کاسبان سنتی در حرفه قصابی های سنتی هستند بنماید به سراغ تعدادی از این افراد رفته و پای درد دلها و مشکلاتشان نشسته است.
ضررها و هزینه های سنگین کشتارگاه برای شاغلان در قصابی های سنتی 
یکی از قصابان اهل شهرستان ایلام که در یکی از مناطق حاشیه جاده ایلام – بدره مغازه دارد به کردپرس می گوید: چند هفته ای است که توسط مأموران از ادامه فعالیت و حرفه قصابی ما جلوگیری می شود و این موضوع باعث شده که ما بیکار شده و منبع درآمد خود را از دست دهیم.
ب- افزود: مسئولان به ما گفته اند که از این پس برای کشتار دام باید به کشتارگاه شهرک صنعتی ایلام برویم که اینکار بخاطر مشکلات عدیده ای که برای ما دارد امکان پذیر و به صرفه نیست.
وی می گوید: فاصله زیاد کشتارگاه با اینجا باعث صرف هزینه های زیادی می شود که نهایتا با این شرایط هیچگونه سودی عاید ما نمی شود.
وی با برشمردن برخی از این مشکلات و هزینه ها می گوید: اگر من فرضاً بخواهم یک گوساله را برای کشتار به کشتارگاه ایلام ببرم نسبت به زمانی که آنرا در اینجا ذبح می کردم و می فروختم حدود 300 هزار تومان ضرر می کنم.
رعایت  مسائل بهداشتی توسط قصابی های سنتی

ب- دامه داد: هزینه حمل این دام به کشتارگاه حداقل 30 هزار تومان است، بعلاوه اینکه 60 هزار تومان هم باید برای هزینه ذبح در آنجا پرداخت کنیم، در آنجا نیز پوست این گوساله را که حدود 60 هزار تومان همیشه آنرا می فروشیم کشتارگاه تحویل ما نمی دهد و همچنین بخشی از جگر و کل شکمبه اش را که آنرا نیز حدود 150 هزار تومان می فروشیم را نیز کشتارگاه تحویلمان نمی دهد که در مجموع  فقط برای ذبح یک گوساله در کشتارگاه حدود 300 هزار باید نسبت به قبل ضرر بدهیم.
وی افزود: البته مشکلات دیگری هم برای رفتن به کشتارگاه داریم از جمله اینکه اگر ما یک دام را صبح برای ذبح تحویل کشتارگاه دهیم  کشتن و تحویل دادن آن به ما تا بعد از ظهر طول خواهد کشید که در چنین شرایطی مشتری هایمان را نیز از دست می دهیم.
این قصاب سنتی که به گفته خودش سالها است در این حرفه شاغل است در ادامه می گوید: بهانه برخورد با قصابی های سنتی رعایت نکردن بهداشت و در نظر نگرفتن سلامت مشتری ها است در حالی که ما دامهایی را که روزانه سر می بریم و می فروشیم را جلو چشم مشتری ها و در کنار همین جاده اصلی ذبح می کنیم و کاملا بهداشت را هم رعایت می کنیم و مردم هم راضی هستند.
کسب و کارهای بی رونق  قصابی ها و کبابی های شباب و مهدی آباد 
 از عمده ترین مراکز توزیع گوشت به شکل سنتی در استان ایلام بخش شباب  در شهرستان چرداول و نیز روستای مهدی آباد در حد فاصل ایلام به مرز مهران است.
در این مناطق که اغلب مشتری های آنان نیز زائران عتبات عالیات هستند قبل از اجرای طرح ساماندهی مراکز کشتار دام و طیور دهها مغازه کبابی و نیز قصابی سنتی فعالیت داشته که روزانه دهها و شاید هم صدها رأس دام را برای مشتری های خود ذبح می کردند.
با اجرای این طرح این دو مرکز عمده همانند دیگر مراکز تهیه گوشت دام در استان ایلام کم رونق شده و دهها نفر کارشان را از دست داده اند .
از ذبح دام برای مصرف خودمان هم جلوگیری می شود
س- سلیمانی یکی از کسانی است که تا چندی پیش در روستای مهدی آباد  ایلام به حرفه قصابی مشغول بوده و روزانه چندین رأس دام را برای مشتری هایش ذبح کرده و به آنان فروخته است.
وی در گفتگو با خبرگزاری کردپرس می گوید: حدود دو هفته است با سخت گیرها و ممانعت هایی که برای کسب و کار ما ایجاد شده شغل خود را از دست داده و دیگر نمی توانیم در اینجا دام ذبح کرده و بفروشیم.
مأموران شبانه روز مراقبت ما بوده که دامی را ذبح نکنیم و حتی از  ذبح دام برای مصرف خودمان هم جلوگیری می شود.
سلیمانی هزینه بر بودن استفاده از کشتارگاه را برای ذبح دام از دلایل مقدور نبودن استفاده از آن عنوان کرد و گفت: برای ذیح یک رأس دام در کشتارگاه  باید هزینه های زیادی را پرداخت کنیم و علاوه بر آن بخش هایی از دامی که ذبح می کنیم همانند کله پاچه،پوست، بخشی از آن به نام خوش گوشت و دل روده در کشتارگاه جا گذاشته می شود که در چنین شرایطی دیگر کشتار دام در کشتارگاه برای ما به صرفه نیست.
وی با برشمردن مشکلاتی دیگر از کشتارگاه ایلام می گوید: چند بار اتفاق افتاده که دامهایی که برای قصابی در این کشتارگاه تحویل داده شده اند با دامهای افراد دیگرعوض شده اند و فرضاً بجای یک بره 30 کیلویی یک بره 20 کیلویی تحویل صاحبش داده اند.
سلیمانی ادامه داد: ما قبلا هر کیلو گوشت را اینجا 33 هزار می فروختیم اما در نین شرایطی پیشنهاد شده که قیمت هر کیلو را به 38 هزار افزایش دهیم که در چنین شرایطی مشتری به سراغ ما نمی آید.
استقرار دام پزشک در محل کشتارگاههای سنتی
سلیمانی با بیان اینکه تا چندی پیش حدود 60 مغازه قصابی در مهدی آباد فعال بود افزود: با اجرای این طرح جدید اکنون همه این قصابی ها و حتی کبابی ها تعطیل  شده اند که به همین خاطر حدود 200 نفر در این روستا که شغلشان قصابی و یا کار در کبابی ها بوده کار خود را از دست داده اند.
وی با تأکید بر اینکه ذبح دام در کشتارگاه برایشان هزینه بر و دشوار است با ارائه یک راه حل می گوید: از آنجایی که توجه به بهداشت و سلامت را از جمله دلایل اصلی تعطیلی کردن قصابی های سنتی بوده است استقرار دام پزشک در این روستا برای نظارت بر ذبح دام می تواند یک راه حل مناسب باشد.همچنین قصابهای این محل می توانند هزینه استقرار پزشک در این محل را هم پرداخت کنند.   
وی گفت: البته همه مردم و مشتری های ما می دانند که دامهایی که در این محل ذبح می شود هیچگونه مشکل بهداشتی ندارند و در مدت 15 سالی که خودم به این حرفه اشتغال داشته ام تاکنون حتی یک مورد گزارش و شکایت در خصوص مسائل بهداشتی از ما صورت نگرفته است.  
قصابی های سنتی در انتظار راهکار مناسب برای ادامه کسب و کار خود

با اینکه مسئولان استان ایلام گفته اند شاغلین در حرفه قصابی های سنتی نباید نگران از دست دادن شغل خود باشند و این طرح به دنبال بیکار کردن افراد نیست اما تعطیل شدن محل های کسب و کار این افراد زنگ خطری را برای اضافه شدن این افراد به جمعیت بیکار این استان به صدا درآورده است.
این در حالی است که مسئولان علی رغم وعده های خود طرح مناسب و جایگزین تعطیل کردن قصابی های سنتی را ارائه نداده اند و بسیاری از این قصاب ها همچنان سردرگم و بیکار مانده اند.
 پرورش دامهای سبک و سنگین اغلب به روش سنتی و همچنین پرورش مرغ، در نبود صنایع اشتغال زای دیگر یکی از اصلی ترین شغل ها برای مردم استان ایلام بوده و هزاران نفر از این طریق امرار معاش می کنند. 
در کنار چنین مشاغلی ،تولید و عرضه گوشت توسط قصابی های محلی نیز سالهاست در کنار این مشاغل رواج داشته است اما اکنون در معرض تعطیلی قرار گرفتن این محل ها تا زمانی که یک طرح مناسب و کارشناسی شده جایگزین آن نشده است می تواند مشکلات بیکاری در استان ایلام و اینبار در روستاها و مناطق عشایری را دامن بزند که لازم است مسئولان استان همزمان با اجرای طرح ساماندهی مراکز کشتار دام به مشکلات دیگر ناشی از اجرای این طرح نیز توجه داشته باشند و برای آن چاره اندیشی کنند.

گزارش: حشمت اله کرمی نژاد