انتشار:  دوشنبه 13 خرداد 1398  ::  11:17   

کارشناس مسائل کردها هشدار داد؛

تاثیر منفی تنش در کرکوک بر روابط اربیل- بغداد

سرویس جهان- پژوهشگر مسائل کردها هشدار داد تنش ها در کرکوک و بویژه آتش سوزی در مزارع متعلق به کشاورزان کرد روابط نسبتا خوب فعلی میان اربیل و بغداد را تحت الشعاع  قرار خواهد داد.

 

به گزارش کردپرس، در هفته های اخیر تنش هایی میان روستانشینان عرب و کرد در برخی روستاهای کرکوک بوجود آمد که خطر درگیری میان قومیت های این استان مورد مناقشه را بالا برد. همزمان با این تنش ها آتش سوزی در مزارع کشاورزان کرد افزایش یافته است.

المانیتور از کردهای ساکن روستاهای شمال کرکوک نقل کرد که اعراب مسئول این آتش سوری بوده و آن را به جنگجویان داعش نسبت می دهند اما نهادهای سیاسی اعراب در کرکوک این اتهام را رد کرده اند. همزمان مسئولان کرد و پلیس کرکوک از دولت فدرال عراق خواسته اند درباره این موضوع تحقیق کند.

بلال وهاب، پژوهشگر مسائل کردها در اندیشکده واشنگتن برای سیاست های خاور نزدیک، نسبت به بالا گرفتن تنش ها در کرکوک هشدار داد و به المانیتور گفت: تنش ها ظاهرا غیر قابل حل هستند و اگر ادامه پیدا کنند ماه عسل رابطه میان اربیل و بغداد به پایان خواهد رسید.

وی افزود: یافتن اطلاعات درست و تعیین عاملان اصلی این آتش سوریها  کلید حل این معما است. داعش از خلا ایجاد شده به نفع خود استفاده خواهد کرد.

این پژوهشگر حوزه مسائل کردی هشدار داد اقدامات یکجانبه از سوی اربیل و یا بغداد کمکی به حل مسئله نخواهد کرد بلکه باید یک واسطه عادل مانند دفتر سازمان ملل در عراق نسبت به حل این مسئله و وساطت میان طرفین اقدام کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#کرکوک