انتشار:  دوشنبه 13 خرداد 1398  ::  12:48   

ادامه اختلافات آمریکا و ترکیه بر سر اس 400 و اف 35

سرویس جهان- در حالی که برخی گزارشها حاکی از نرمش آمریکا در برابر خواست ترکیه برای خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه است، برخی کارشناسان و مقامات آمریکایی بر تغییرناپذیربودن موضع آمریکا و مخالفت آن با تحویل دادن جنگنده اف 35 به ترکیه و خرید اس 400 از روسیه از سوی ترکیه تاکید می کنند.

 

به گزارش کردپرس، اقدام ترکیه به خرید سیستم موشکی اس 400 از روسیه به یکی از موارد اختلاف برانگیز میان ترکیه و آمریکا تبدیل شده است. این موضوع باعث شد آمریکا جلوی انتقال جنگنده های نسل پنجم اف 35 این کشور را به ترکیه بگیرد. این در حالی است که ترکیه در تولید برخی قطعات این هواپیما نقش دارد.

سایت خبری-تحلیلی میدل ایست آی دو روز پیش در گزارشی از تغییر موضع دونالد ترامپ در مورد مخالفت این کشور با خرید اس 400 از روسیه از سوی ترکیه خبر داد و نوشت: رییس جمهور آمریکا با نادیده گرفتن مواضع وزارت خارجه و دفاع آمریکا با تشکیل گروه کاری درباره این موضوع موافقت کرده است.

اما خبرگزاری رویترز دو روز پیش در گزارشی نه تنها از ادامه هشدار آمریکا به ترکیه در مورد تحویل گرفتن سیستم دفاع موشکی روسی خبر داد بلکه به نقل از برخی مقامات ناتو نوشت که ممکن است سازمان نظامی ناتو نیز که هم ترکیه و هم آمریکا عضو آن هستند، در صورت انتقال اس 400 به ترکیه از تبادل اطلاعات نظامی با آنکارا خودداری کند. مقامات آمریکایی گفته اند از آن بیم دارند که اطلاعات جنگنده های اف 35 آمریکا از جمله نقاط قوت و ضعف آن به دست روس ها بیفتد.

اریک پاهون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به سایت المانیتور گفت: خرید اس 400 از روسیه یک اقدام خطرناک خواهد بود زیرا زیرا سیستم راداری آن می تواند اطلاعات حساس جنگنده اف 35 را در اختیار روس ها قرار دهد. اس 400 سیستم دفاعی روسی است که با هدف سرنگون کردن جنگنده هایی مانند اف 35 طراحی شده است و نمی توان تصور کرد که روسیه نخواهد از این فرصت استفاده کند.

با این حال مقامات ترکیه همچنان بر تحویل اس 400 از روسیه اصرار دارند. برخی کارشناسان بعید می دانند آمریکا بخواهد سر این موضوع کوتاه بیاید. ماکس هافمن، کارشناس سیاست بین الملل و امنیت ملی در مرکز امریکن پروگرس، با اشاره به این که کنگره آمریکا به شدت مخالف تحویل دادن اف 35 به ترکیه در صورت انتقال اس 400 به ترکیه است، احتمال موافقت دولت آمریکا با این موضوع را بعید دانست.

آرون استین، کارشناس مسائل امنیتی نیز در مقاله اخیر خود نوشت که به نظر نمی رسد آمریکا با این مسئله که ترکیه در آن واحد هم اس 400 و هم اف 35 را در اختیار داشته باشد موافقت کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#آمریکا
#ترکیه
#اس 400
#اف 35
#روسیه